PARTNER PORTALU
  • BGK

Nie będzie podwyżek cen wody i ścieków w Rudzie Śląskiej

  • AW    27 listopada 2015 - 08:36
Nie będzie podwyżek cen wody i ścieków w Rudzie Śląskiej

Jeden metr sześcienny wody ma kosztować 5,42 zł, a 8,37 zł metr sześcienny odprowadzanych ścieków (fot.fotolia)

Rudzcy radni przyjęli uchwałę o przedłużeniu dotychczas obowiązujących taryf na 2016 rok. W ten sposób w przyszłym roku za wodę i ścieki rudzianie mają zapłacić w sumie 13,79 zł brutto za tzw. kubik.
- Utrzymanie cen za wodę i ścieki możliwe jest m.in. dzięki wprowadzonym kilka lat temu przez obecny zarząd spółki zmianom organizacyjnym – ocenia prezydent Grażyna Dziedzic.

Podjęta w czwartek (26 listopada) uchwała to konsekwencja złożonego w październiku przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wniosku taryfowego, w którym zaproponowano utrzymanie dotychczasowych stawek.

W ten sposób w przyszłym roku za wodę i ścieki rudzianie mają zapłacić w sumie 13,79 zł brutto. Jeden metr sześcienny wody ma kosztować 5,42 zł, a 8,37 zł metr sześcienny odprowadzanych ścieków.

Co w cenie wody i ścieków?

Jak przypomina rudzki UM, największą część kosztów, jakie składają się na wysokość opłaty za wodę i ścieki, stanowi zakup wody z Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów. Jest to jedna piąta ceny, którą mieszkańcy płacą w łącznej stawce za wodę i ścieki.

Nieco mniejsze są natomiast koszty wynagrodzeń z narzutami. Kolejna pozycja kosztowa pod względem wysokości to koszty wydziałowe i ogólnozakładowe przedsiębiorstwa. Podatki i opłaty pochłaniają natomiast około 12 proc. stawki, a czynsz dzierżawny 9 proc.

Pozostała część kosztów taryfy - około 21 proc. - przeznaczana jest na zakup energii oraz pozostałych materiałów niezbędnych do funkcjonowania spółki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • ADG, 2016-01-09 00:18:08

    To są kpiny i żyłowanie mieszkańców, myślę, problem dotyczy całego kraju. To co wyczyniają urzędy miast i samorządy terytorialne jest szaleństwem. Ceny wody i ścieków są chore , czemu to służy. Jak można za 1litr pobranej wody płacić trzykrotnie czyli w sumie razy cztery. Przecież jeżeli ktoś wyp...iję 1 litr wody to nie odda trzech czy czterech chyba , że cierpi na wielomocz. Pan Prezydent zamroził podwyżki do 31.XII. 2018 r. włączając w to ścieki odprowadzane bezpośrednio do gruntu. Uczynił to 28.XII.2015 r. , Samorząd terytorialny czytaj prezydent bo tak brzmi informacja w internecie., mojego miasta ogłosił , że podjęto decyzję o niepodnoszeniu stawek. My jako mieszkańcy płacimy za wodę pobraną; 2011 r czysta ----3.60 za m sześcienny , za ścieki / kanalizacja/ - 7,98 za m sześcienny 2012 r czysta - 3,82 za m sześcienny , za ścieki -9, 10 za m sześcienny 2013 r czysta - 3,82 za m sześcienny , za ścieki - 9.10 za m sześcienny 2014 r czysta - 3,82 za m sześcienny, za ścieki -9,10 za m sześcienny Ponadto stany liczników odczytywane są drogą radiową, To koszmar . Ludzie - bo w moim mieście nie ma żadnego zakładu pracy oprócz administracji państwowej, samorządowej, Szpitala ,prywatnej służby zdrowia , zakłady karnego i policji. Wszystko polikwidowane. Nie ma żadnej możliwości skontaktowania się z władzami, wszystko tajne prze poufne.W mieście większość to emeryci i renciści .Ludzi coraz mniej, za to coraz więcej nekrologów. Słupy ogłoszeniowe ponownie poczerniały. Można powiedzieć , że to zgony cykliczne, co dwa ,trzy tygodnie ,a potem ogłoszenia , ze mieszkanie idzie do przetargu - mieszkanie będące własnością zmarłej osoby. Pytam, kiedy to się skończy. Ludzie boją się ludzi, nie wychodzą na ulicę ani na spacer. W mieszkaniach ciemno.- to kolejny rodzaj gehenny mieszkańców. Jeden z bonzów samorządowych publicznie w tv miejskiej - prywatna powiedział , że w mieście handel jest prawie rozłożony. Ma Rację , bo sa tylko sklepy wielkopowierzchniowe - 7 sieci./ spożywka i mydło i powidło w jednym/ .Mam nadzieję , że ktoś zareaguje. Wracając do tematu wody - w mieście susza , brak zieleni , trawy ścinane razem z korzeniami a w miasteczku sąsiednim były podlewane lasy - to fakt , nie iluzja. ADG  rozwiń