PARTNER PORTALU
 • BGK

Nie będzie strajku komunikacji miejskiej w Warszawie

 • PAP    27 czerwca 2013 - 14:55
Nie będzie strajku komunikacji miejskiej w Warszawie

Warszawie nie grozi strajk komunikacji miejskiej - oceniła w czwartek prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz. W środę wieczorem radni PO ustalili ze związkowcami, że uchwała odbierająca pracownikom komunikacji darmowe przejazdy wejdzie w życie dopiero w marcu 2014 r.
Głosami PO Rada Warszawy w maju podjęła uchwałę znoszącą prawo pracowników komunikacji miejskiej i ich rodzin do darmowych przejazdów. Miała ona wejść w życie 1 września br. Do tego czasu związkowcy mieli negocjować ulgi na przejazdy z pracodawcami, tj. miejskimi spółkami przewozowymi. Według wyliczeń ratusza likwidacja prawa do darmowych przejazdów da 12 mln zł dodatkowych wpływów do miejskiej kasy.

W środę wieczorem klub radnych PO poinformował o porozumieniu ze związkowcami. Ustalono w nim, że na posiedzeniu rady miasta 11 lipca PO zgłosi projekt uchwały wydłużającej okres wejścia w życie majowej uchwały na 31 marca 2014 r.

"Dodatkowo zebrani zgodnie uznali, że rozwiązaniem problemu byłoby wprowadzenie w drodze uchwały Rady Warszawy biletu pracowniczego, finansowanego przez pracodawców, który zapewniłby pracownikom darmowe przejazdy komunikacją miejską poza godzinami pracy" - napisano w komunikacie podpisanym przez radnych i związkowców. Przedstawiciele związkowców zadeklarowali też wolę zawieszenia sporu zbiorowego w tej sprawie i podjęcie działań na rzecz akcji strajkowej co najmniej do końca tego roku.

Jak powiedziała w czwartek Gronkiewicz-Waltz, radni zdecydowali się rozmawiać ze związkami zawodowymi, ponieważ "konstrukcja uchwały była bardzo trudna". "Dlatego negocjacje się przeciągają. Związki zawodowe powiedziały, że nie zdążą w tym terminie zakończyć negocjacji, ponieważ następuje konieczność dopracowania tego w szczegółach" - dodała.

Poinformowała też, że wszystkie spółki przewozowe "właściwie powiedziały, że są w stanie dopłacić, by pracownicy transportu publicznego mieli bezpłatne przejazdy przez całą dobę". Zaznaczyła, że chodzi też o uporządkowanie przepisów (obecnie np. pracownicy Szybkiej Kolei Miejskiej nie mają żadnych przywilejów).

Podkreśliła, że pracownicy transportu publicznego powinni mieć prawo do bezpłatnego przejazdu, jeśli chodzi o dojazd do pracy. "Konstrukcja biletu na całą dobę (...) to inicjatywa radnych, którą ja akceptuję" - powiedziała prezydent.

Według uchwały podjętej przez radnych w maju pracownikom spółek komunikacyjnych - Miejskich Zakładów Autobusowych, Tramwajów Warszawskich, Szybkiej Kolei Miejskiej i Metra Warszawskiego, a także Zarządu Transportu Miejskiego - prawo do bezpłatnego przejazdy będzie przysługiwać wyłącznie w trakcie wykonywania czynności służbowych. Uprawnienie to zlikwidowano w przypadku rodzin pracowników.

Darmowy przejazd będzie natomiast przysługiwał wdowom i wdowcom po pracownikach komunikacji miejskiej, którzy zmarli w wyniku wypadku przy pracy.

Ulgę w wysokości 50 proc. ceny biletu mają stracić osoby przechodzące na tzw. wcześniejszą emeryturę, w tym emeryci mundurowi. Przysługiwać ona będzie emerytom i rencistom w wieku 60 (kobiety) i 65 (mężczyźni) lat. Wyjątek radni zrobili tylko dla pracowników spółek przewozowych, którzy przeszli lub przejdą na emeryturę przed końcem sierpnia tego roku.

50-proc. ulga na bilety długookresowe, na mocy uchwały, będzie przysługiwać doktorantom do 30. roku życia. Według pierwotnych propozycji ratusza doktoranci nie mieli być objęci żadnymi ulgami.

Dziś z darmowych przejazdów ma prawo korzystać 38,8 tys. osób. W tej liczbie jest 11 tys. pracowników spółek przewozowych i ZTM. Pozostałe osoby, którym przysługuje to prawo, to: 5,2 tys. byłych pracowników spółek (emeryci i renciści) oraz 14,5 tys. członków rodzin pracowników, w tym ich rodzice, małżonkowie i konkubenci, dzieci i teściowie.

Darmowe przejazdy dla pracowników komunikacji miejskiej w Warszawie obowiązują od 1932 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.