PARTNER PORTALU
  • BGK

Nie chcą gazu łupkowego

  • PAP    18 stycznia 2012 - 06:38
Nie chcą gazu łupkowego

Przedstawiciele firmy Chevron w czwartek na zamkniętym spotkaniu mają przekonywać mieszkańców wsi Żurawlów na Zamojszczyźnie, że nie powinni się obawiać poszukiwania gazu łupkowego. Będą prezenty.
To już drugie podejście amerykańskiego koncernu do gminy Grabowiec. Najpierw planowano szukać gazu w Rogowie, ale po protestach mieszkańców wstrzymano prace - stwierdza gazeta. Na celowniku Amerykanów znalazł się sąsiedni Żurawlów. Władze gminy organizowały nawet spotkania z geologami, ale nie przekonało to mieszkańców Grabowca - pod listą protestacyjną przeciwko planom Chevrona podpisało się już pół tysiąca osób - donosi "Metro"

Teraz gminni włodarze organizują spotkanie ostatniej szansy.

- To będzie spotkanie zamknięte dla mediów, bo tylko przeszkadzają. Dajcie nam się w końcu dogadać" - mówi wójt Grabowca Tadeusz Goździejewski. Dodaje, że "dla dobra sprawy nie zdradzi nawet jego terminu.

Ale mieszkańcy są bardziej rozmowni. Marek Makuch, jeden z mieszkańców aktywnie sprzeciwiających się planom Chevrona, ma nadzieję na rzeczową dyskusję.

- Zaprosiliśmy własnych ekspertów z uniwersytetów. Będziemy też rozsyłać informacje do lokalnych mediów. Jeżeli tak jak zapowiadają władze, nie uda nam się wprowadzić naszych gości, to sami też zrezygnujemy - zapowiada.

Makuch zdradza, że w urzędzie gminy słyszał, iż "na spotkanie szykują jakieś prezenty".

- To tylko upominki dla dzieci mieszkańców wsi. W tej okolicy jest mnóstwo biednych rodzin, więc prawdopodobnie wiele maluchów nie dostało gwiazdkowych prezentów - wyjaśnia wójt Grabowca. Dopytywany kto funduje podarki, mówi: "Oczywiście, że Chevron. To chyba będą paczki ze słodyczami".

Makuch pytany dlaczego mieszkańcy protestują przeciwko poszukiwaniom gazu, skoro kontrowersje ws. oddziaływania na środowisko budzi dopiero samo wydobycie, mówi: "Bo kiedy już znajdą na naszym terenie gaz łupkowy, to nie będziemy mieć już nic do powiedzenia".

- Wywłaszczą nas, zapłacą pieniądze i koniec - podkreśla.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • jolanta1, 2012-04-11 18:18:13

    Panie Makuch - wielkie brawa, podpisuję się rękami i nogami, a te paczki to niech sobie wsadzą, wiadomo gdzie. Traktuja nas jak idiotów (właściwie nie bez racji, jesli wziąć pod uwage, ustawę dot. wydobycia gazu łupkowego), jak ludzi idiotów, żebrakow. Jesli im się takie wydaja władze naszego państw...a, to jednak nie doceniają naszych zwyklych obywateli. Tak trzymać! Won do siebie szukać łupków.  rozwiń