Nie chcą organizować przetargów na odpady

Nowe przepisy ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach są obchodzone przez niektóre gminy - wynika z informacji PKPP Lewiatan. Wiceminister środowiska Piotr Woźniak podkreślił, że prawo jest dobre i musi obowiązywać wszystkich.
Nie chcą organizować przetargów na odpady

Od pierwszego stycznia 2012 obowiązuje nowa ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Czytaj też: Opłata śmieciowa do końca wakacji?

Do połowy 2013 roku, gminy są zobowiązane do odbierania i bezpiecznego zagospodarowania wszystkich odpadów komunalnych. Jednostki samorządowe mają także umożliwić selektywną (ekologiczną) zbiórkę odpadów.

Czytaj też: Samorządy bojkotują przepisy ustawy śmieciowej

Opłata za odbiór śmieci ma być podzielona na wszystkich mieszkańców gminy, którzy będą płacić jedną stawkę. Ustawa zakłada, że osoby które segregują swoje śmieci płacą mniej.

Nowe przepisy zobowiązują także gminy do wyboru w drodze przetargu przedsiębiorstwa, które będzie odbierać i zagospodarowywać śmieci.

Czytaj też: Od UOKiK oberwało się śmieciowej ustawie

Na czwartkowej konferencji w PKPP Lewiatan na temat rynku śmieci w samorządach dyrektor departamentu energii i ochrony klimatu PKPP Lewiatan Daria Kulczycka powiedziała, że co raz częściej zdarzają się przypadki niestosowania się przez gminy do nowych przepisów.

"Najsilniejsza jest postawa prezydenta Inowrocławia, który powiedział, że nie ma zamiaru stosować się do ustawy dlatego, że - jego zdaniem - ustawa jest sprzeczna z prawem unijnym" - powiedziała Kulczycka.

Czytaj też: To przez wolny rynek w gospodarce odpadami grożą nam kary

Media informowały w lipcu, że rośnie front gmin, które nie chcą organizować przetargów na wywóz odpadów według nowych zasad. Według nich prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza w piśmie do premiera Donalda Tuska napisał, że gmina, jeśli dysponuje własnymi spółkami, które są w stanie realizować zadania związane z odbiorem i zagospodarowaniem śmieci, nie powinna robić takich przetargów.

 


KOMENTARZE (4)ZOBACZ WSZYSTKIE

Lobby samorzadowców pisało ta ustawę...niestety....jednym z twórców jest prezes lodziarskiej spółki komunalnej Beskid z Zywca. Uczciwe firmy prywatne sa przeciw tej ustawie, ale są za małe by walczyć z lobby żądnych pieniędzy i właadzy niektórymi samorządami. I nie straszmy już zachodnimi koncerna...mi bo maja kilka procent rynku i to głównie w duzych miastach. Dzieki ustawie grozi upadlośc setkom polskich firm prywatnych wygryzionych przez układy i układziki miejscowych włodarzy z szefami ich firm komunalnych. rozwiń

MISP, 2012-11-27 15:40:01 odpowiedz

MOŚ żeby dobrze napisało jedną ustawę powinno mieć praktykę, a nie pisać ustawę na kolanie dla lobby śmieciowego z zagranicy, Najlepiej oddać wszystko w prywatne ręce jak było to zrobione np. z bankami i teraz mamy najwyższy koszt kredytu, na który zwykłego obywatela nie stać. MOŚ żeby pozbyć się p...roblemu zrobiło ustawę na kanwie przepisów jw. ( banki ). Zapłacimy pierw 10 zł za osobę, żeby za 2-3 lata płacić 45 zł za osobę za odbiór odpadów komunalnych, bo wszystkie lokalne spółki komunalne czy zakłady budżetowe nie będą istnieć, a prywatny kapitał, z reszta zagraniczny będzie windowała ceny. MOŚ powinno zrobić jedna istotna zmianę w ustawie droga przetargowa lub bezprzetargowa, bo to wójt burmistrz prezydent ma za zadanie zapewnić odbiór odpadów od swoich mieszkańców a nie ustawodawca z lobby zagranicznym. rozwiń

negus, 2012-11-27 15:19:25 odpowiedz

dokładnie tak jest to są całe mafie np. w śródmieściu w Warszawie przetargi na usuwanie odpadów wygrywa cały czas jedna firma, która potem zupełnie się nie stara aby było czysto, ludzie się skarżą - i nic i to jest ta sama rodzina która prowadzi jeszcze kilka prywatnych administracji... rozwiń

Marian, 2012-09-13 09:18:44 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE