PARTNER PORTALU
 • BGK

Nie dostałeś deklaracji, upomnij się w gminie

 • ZWI    17 kwietnia 2013 - 19:57

Właściciele nieruchomości są zobowiązani do złożenia deklaracji, w której zdecydują, czy sortują śmieci, czy nie. Odpowiednie formularze mieszkańcy powinni otrzymać od gminy - przypomina resort środowiska.
Minister radzi, że jeśli dotychczas gmina nie przekazała takiego dokumentu, warto skontaktować się z Urzędem Gminy.

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach właściciele nieruchomości zobowiązani są do złożenia deklaracji. To dokument, w którym zobowiązują się do segregowania śmieci bądź nie. Od tego będzie zależała wysokość opłaty. Jeśli mieszkaniec zdecyduje się segregować śmieci, zapłacimniej.

Deklaracje zobowiązani są złożyć właściciele domów jednorodzinnych i niewielkich budynków. Właściciele mieszkań i mieszkańcy budynków wielolokalowych nie składają odrębnych deklaracji do gminy. W tym przypadku obowiązek złożenia deklaracji spoczywa na zarządzającym nieruchomością wspólną, np. wspólnocie mieszkaniowej lub spółdzielni. Warto sprawdzić, jak zarządca naszej nieruchomości przygotował się do nowych zasad odbioru śmieci od mieszkańców.

Jeśli mieszkasz w bloku lub na osiedlu   

Spółdzielnia albo wspólnota powinna ustalić z mieszkańcami, czy będą segregować śmieci czy nie. Lokatorzy powinni dowiedzieć się w jaki sposób decyzja zostanie podjęta. W przypadku mieszkańców bloków i osiedli to spółdzielnia, wspólnota lub administrator może złożyć deklarację o wysokości opłaty za odbiór śmieci w ich imieniu.

Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym

Mieszkańcy domów jednorodzinnych muszą to zrobić osobiście. Warto też sprawdzić umowę, na podstawie której śmieci były odbierane do tej pory - w wielu wypadkach warto ją wypowiedzieć.

Deklarację muszą złożyć wszyscy mieszkańcy gminy, niezależnie od tego, czy dotychczas mieli podpisaną umowę na wywóz śmieci czy nie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (4)

 • pllo, 2013-04-19 08:25:36

  Ja tylko chcę znać skutek finansowy zmian. Ciekawe jak i jak skutecznie gmina będzie dochodziła zaległości? Czy ci nie składający delkaracji będą tak mieli jak dzisiejsi abonenci TV którzy nigdy nie znaleźli się w ewidencji. Kompletne listy wyborcze jakoś gminom udaje się szybko i sprawnie stworzyć.... Kompletnego rejestru osób zobowiązanych dom płacenia śmieciowego nie. Żeby nie było tak, że tylko połowa frajerów utrzymuje ten drogi niewydlony z natury system.  rozwiń
 • precz z pokomuną, 2013-04-18 14:56:14

  W tym państwie najczęściej łamiącym prawo jest....PAŃSTWO I JEGO ADMINISTRACJA!!!
 • obywatel gminy, 2013-04-18 11:02:45

  Co za śmietnik prawny jest storzony. Ja jako zwykły obywatel nie prowadzacy działanosci i niebedący urzednikiem nie mam obowiązku sledzic tysięcy zmian ustawowych. Klauzula - nieznajmość prawa szkodzi- dotyczy stosunków cywilnych. W obrębie prawa administracyjnego to urząd ma poinformować i pouczyć ...obywatela. Mysimy ponownie przemodelować i przeformować instycje Państwa tak by służyły obywatelom, a nie wybranej grupie (?) hasajacych i trzymajacych władzę. Myslę, że następne wybory samorzadowe będa podejmowane świadomie jak odczują koszty opłat śmieciowych i kosztów komunalnych usług.  rozwiń