PARTNER PORTALU
  • BGK

Nie ma chętnych do odbudowy kolei parkowej

  • PAP    21 listopada 2011 - 13:05
Nie ma chętnych do odbudowy kolei parkowej

PKP, jako główny akcjonariusz, nie ma zamiaru odbudowywać Myślęcińskiej Kolei Parkowej (MKP) w Bydgoszczy, której tabor spłonął we wrześniu.
Władze miasta nie mają pieniędzy, by przejąć i odtworzyć najmłodszą linię kolejową w Polsce.

Myślęcińska Kolej Parkowa, wożąca pasażerów na terenie kompleksu Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku w Bydgoszczy, spłonęła w niewyjaśnionych okolicznościach na początku września. Ogień strawił budynek garażowo-warsztatowy, wraz ze stojącymi tu dwiema lokomotywami spalinowymi i kilkoma wagonami.

Kolej – główny udziałowiec MKP – nie jest zainteresowana dalszym istnieniem spółki i nie zamierza inwestować w jej odbudowę. Kosztowałoby to bowiem nawet kilkaset tysięcy złotych, a przedsięwzięcie nie przynosi większych dochodów.

Kolej jest natomiast otwarta na propozycje przejęcia tego, co zostało z MKP (głównie torowiska), przez władze Bydgoszczy. Miasto miało niewielki pakiet udziałów w kolei parkowej za pośrednictwem spółki zarządzającej parkiem w Myślęcinku, ale także nie planuje wydawania pieniędzy na reaktywację linii kolejowej.

– Potrzebnych na ten cel pieniędzy nie ma w budżecie miasta, który jest bardzo napięty. Cały czas szukamy pozabudżetowego źródła sfinansowania tej inwestycji, rozważamy różne warianty, ale na razie nie ma żadnej decyzji w tej sprawie – mówi Piotr Kurek, rzecznik prezydenta Bydgoszczy.

Myślęcińska Kolejka Parkowa działała jako spółka z o.o. i miała czterech udziałowców: PKP SA (większościowy udziałowiec), LPKiW, Kolejowe Zakłady Usługowe oraz Związek Maszynistów Kolejowych. Obecnie spółka jest w stanie likwidacji.

Główny majątek MKP to obecnie tory (grunt jest własnością miasta) i resztki taboru ocalałe z pożaru. Jeśli nie znajdą się pieniądze na wykupienie tego z rąk PKP, MKP przestanie istnieć.

W tej sytuacji nie wiadomo także, jaki los czeka zabytkowy wagon silnikowy, który od kilkunastu lat oczekuje w Bydgoszczy na renowację. Pojazd, który powstał przed wojną specjalnie dla ówczesnych Bydgoskich Kolei Powiatowych, trafił do Bydgoszczy w latach 90. jako depozyt muzealny, ale od tego czasu niszczeje, częściowo rozebrany i przechowywany na wolnym powietrzu.

Myślęcińska Kolej Parkowa, uruchomiona w 1997 roku, była najmłodszą linią kolejową w Polsce i pozwalała dojechać w głąb kompleksu Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku na obrzeżach Bydgoszczy. MKP miała najmniejszy z użytkowanych w Polsce rozstaw torów – 600 mm. Szyny i podkłady pochodziły z rozbieranych linii dawnej sieci Bydgosko-Wyrzyskiej Kolei Dojazdowej. Kolejka działała sezonowo, od wiosny do jesieni, wożąc pasażerów przebudowanymi na ten cel wagonami otwartymi, tzw. letniakami.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • "chudy", 2011-11-21 13:55:00

    KOCHAM TE POCIĄGI !!! SĄ TAKIE ROMANTYCZNE.MAM WIELKI POCIĄG DO TYCH MALUTKICH POCIĄGÓW!!!