PARTNER PORTALU
  • BGK

Nie ma dobrego czasu na podwyżki

  • Przegląd prasy/PAP/Życie Warszawy    23 maja 2011 - 06:33
Nie ma dobrego czasu na podwyżki

Sytuacja finansowa miasta jest gorsza niż w latach 2007-2009, bo mamy spowolnienie gospodarcze, mówi prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Wpływy z podatków – szczególnie z CIT – są niższe o blisko miliard rocznie – mówi prezydent Gronkiewicz-Waltz (zabierz głos/oceń prezydenta) „Życiu Warszawy”.

Z powodu obniżenia skali podatkowej i ulgi prorodzinnej ubył następny miliard. A trzeba zapłacić lekko obniżone, ale wciąż wynoszące około miliarda, janosikowe.

Stąd podwyżki: komunikacji miejskiej, wody i ścieków, opłat za żłobki. W 2003 r. z zakupu biletów pasażerowie pokrywali 47 proc. kosztów utrzymania warszawskiej komunikacji. Dziś jest to zaledwie 37 proc.

Po podwyżce będzie prawie 42 proc. Czyli w dalszym ciągu miasto będzie dopłacało prawie 60 proc. – Gdybyśmy chcieli dorównać do poziomu sprzed 8 lat, bilet jednorazowy już dziś musiałby kosztować 4,20 zł a nie 2,80, twierdzi szefowa ratusza.

Ceny wody i ścieków podskoczą z ok. 7,5 zł do prawie 10 zł za metr sześcienny. Powody te same. Ostatnia podwyżka była w 2008 roku. A rozbudowa oczyszczalni Czajka i innych inwestycji wodno-kanalizacyjnych to w sumie ponad 4 mld zł.

Jest nowa ustawa „żłobkowa”. Zmienia się system. Każde miasto przy tej okazji ustala nowe ceny. – Uznaliśmy, że to dobry moment, by uzależnić je od zamożności rodziców. Ci, którzy zarabiają najwięcej, czyli po 2,8 tys. zł na osobę w rodzinie, będą musieli sami zapłacić pełną cenę (1200 zł).

Przy dwojgu dzieciach już się bardziej będzie opłacało wynająć nianię. Ale mniej zamożni nadal dostaną dofinansowanie, zapowiada Gronkiewicz-Waltz w „Życiu Warszawy”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.