PARTNER PORTALU
  • BGK

Nie ma już kategorii dużych mieszkań komunalnych

  • pt    28 maja 2014 - 08:39
Nie ma już kategorii dużych mieszkań komunalnych

Przepis nakładający na rady gminy obowiązek odrębnego uregulowania w uchwale kryteriów oddawania w najem lokali o powierzchni powyżej 80 m kwadratowych nie ma uzasadnienia, bowiem w aktualnym stanie prawnym lokale takie nie mają szczególnego statusu prawnego – podkreśla RPO.
Rzecznik Praw Obywatelskich skierowała do Ministerstwa Infrastruktury wniosek w sprawie obowiązku gmin określenia w uchwale zasad wynajmowania lokali o powierzchni przekraczającej 80 m kw.

Rzecznik Praw Obywatelskich sygnalizuje w wystąpieniu problem dotyczący zasadności pozostawania w obrocie prawnym uregulowania zawartego w ustawie o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, nakładającego na gminy obowiązek określenia w uchwale dotyczącej zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy również zasad wynajmowania lokali mieszkalnych o powierzchni powyżej 80 metrów kwadratowych.

Jak podkreśla RPO kwestionowane uregulowanie nawiązuje do dawno już nieobowiązującego przepisu ustawy o najmie lokali mieszkalnych, który umożliwiał oddawanie w najem takich lokali za zapłatą tzw. czynszu wolnego, w przeciwieństwie do innych mieszkań, za które gminy obowiązane były pobierać tzw. czynsz regulowany.

W świetle obecnie obowiązującej ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, wobec utraty mocy obowiązującej przez przepisy dotyczące tzw. czynszu regulowanego, przepis nie ma uzasadnienia, bowiem w aktualnym stanie prawnym lokale takie nie mają szczególnego statusu prawnego.

Mieszkania pow.80 m kw. stanowią powinny podlegać wynajmowi na takich samych zasadach, jak inne mieszkania komunalne.

W ocenie Rzecznika, dalsze pozostawanie w obrocie prawnym kwestionowanej regulacji jest nie tylko pozbawione uzasadnienia prawnego, ale również może wprowadzać w błąd rady gmin co do zakresu spraw, które w ramach udzielonego im upoważnienia powinny zostać obligatoryjnie uregulowane w uchwale w sprawie zasad wynajmowania lokali z mieszkaniowego zasobu gminy.

Rzecznik Praw Obywatelskich prosi MIiR o przedstawienie stanowiska w sprawie potrzeby wyeliminowania kwestionowanego uregulowania z obrotu prawnego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • cywilizowana i Polka, 2014-06-16 11:41:06

    Do Eterno Vagabundo: juz mieszkaja jak zwierzatka - od 1989 roku kiedy to chmara urzedasow, ktorych oplacasz - rzucila sie na wyprzedaz mienia popanstwowego!!!!! krzywdzac przy tym prawa osob uprawnionych do wykupu po znizkowej cenie! Oni to zaczeli grabic narod Polski wyrzucac jednych z mieszkan ...komunalnych, dajac innym ich prawa - BEZPRAWNIE!!!! wszystkie pozostale czynnosci i yprzedaz Polski odbywa sie w takim samym stylu! gdzie te pieniadze? wiemy! gdzie Polacy tez wiemy! jak zwierzatka w ZOO nigdy nawet nie bylismy w Ojczyznie traktowani!!!! - tam jest pena kultura! my skazani jestesmy na zaglade - popatrz tylko wkolo - odpowiedz widoczna golym okiem!!!!  rozwiń
  • Eterno Vagabundo, 2014-06-09 19:47:23

    Teraz liczne rodziny Będą mieszkać wkoło, W maluczkich klateczkach, Jak zwierzątka w ZOO.