PARTNER PORTALU
  • BGK

Nie ma spalarni, bo nie ma współpracy

  • wer    15 września 2011 - 12:02
Nie ma spalarni, bo nie ma współpracy

Prezydent Sosnowca Kazimierz Górski mówi wprost, że przy budowie spalarni w woj. śląskim samorządowcy zostali sami z wszystkimi problemami i trudno dziwić się, że z budowy spalarni nic nie wyszło.
W Polsce miało powstać dziesięć spalarni śmieci, tymczasem już dziś wiemy, że nie uda się zrealizować tych zadań - miasta Górnego Śląska i Zagłębia, z największego obok Warszawy obszaru metropolitalnego spalarni na razie mieć nie będą.

Czytaj też Duża spalarnia to nie jest dobry pomysł?

Oczywiście trwają dyskusje na ten temat, próbujące nieco "zadymić" porażkę miast Górnośląskiego Obszaru Metropolitalnego w sprawie spalarni, o których wielokrotnie pisaliśmy. Kazimierz Górski, prezydent Sosnowca (zabierz głos/oceń prezydenta), jednego z miast GZM przyznał jednak w końcu wprost dlaczego samorządowcom ze Śląska i Zagłębia nie udało się przeprowadzić inwestycji w terminie pozwalającym na unijne dofinansowanie, ani - jak narazie - uzyskać innego jej finansowania.

- Zaprzepaściliśmy budowę spalarni - w końcu przyszedł czas na krytykę. Nie należy jednak zapominać o tym, że do budowy dużej elektrowni odpadów nietypowych jakim są śmieci, zmuszono nie - energetyków. Nic dziwnego, że niektórzy wpadli w panikę - stwierdził Kazimierz Górski.

- Rzucono nas na głęboką wodę. Polityka energetyczna państwa i samorządów w tej sprawie powinna być wspólna. Ci najwięksi powinni się wreszcie pochylić nad problem budowania bezpieczeństwa energetycznego i wraz z samorządowcami starać się znaleźć wspólne rozwiązanie - dodał.

W przeciwnym razie - jego zdaniem - sytuacja będzie się powtarzać. 

- Weźmy na przykład sprawę budowy sieci kanalizacyjnej, która niesie za sobą olbrzymią ilość ścieków, którego trzeba będzie spalić, następne tysiące kilowatów, które trzeba będzie zagospodarować  i kolejny ogrom pracy dla samorządów.  Ale z centralą nadal nie ma rozmowy  w tej sprawie, a przecież cel jest jeden - działać dla dobra obywateli - tłumaczył prezydent.

Kazimierz Górski był gościem międzynarodowej konferencji ,,Rozwój energetyki innowacyjnej - budowanie bezpieczeństwa energetycznego miast i gmin’’ w Bielsku- Białej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.