Nie ma szans na instalację zagazowania węgla w Polsce

Projekt budowy pierwszej w Polsce instalacji zagazowania węgla się nie uda; inwestycja nie będzie opłacalna.
Nie ma szans na instalację zagazowania węgla w Polsce
Szanse na to, by na terenie zakładów azotowych w Kędzierzynie-Koźlu stanęła instalacja zagazowania węgla, są nikłe (fot.pixabay.com)

Jak podaje "Rzeczpospolita", do Grupy Azoty trafiła już dokumentacja (tzw. pre-FEED) dotycząca optymalizacji projektu pozyskiwania gazu z węgla dla celów chemicznych. Już wstępne analizy tego szumnie zapowiadanego przedsięwzięcia wskazują, że inwestycja nie będzie opłacalna - wynika z informacji "Rzeczpospolitej". Na przeszkodzie staje m.in. restrykcyjna unijna polityka klimatyczna i związane z tym ryzyko wysokich opłat za emisję Co. A to oznacza, że szanse na to, by na terenie zakładów azotowych w Kędzierzynie-Koźlu stanęła instalacja zagazowania węgla, są nikłe - czytamy w artykule.

Inwestorzy, a więc kontrolowane przez Skarb Państwa Grupy Azoty i Tauron, nie komentują doniesień "Rz" nt. nieopłacalności inwestycji. Mówią jedynie, że trwa odbiór wstępnej dokumentacji projektu. "Odnosząc się do kwestii opłat za emisję, informujemy, że mają one istotne, lecz nie decydujące znaczenie dla realizacji projektu" - zaznacza Joanna Puśkar z biura prasowego Grupy Azoty - pisze "RZ".

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Durnie w portalu! Nie rozumiecie znaczenia słów: Zagazować 1. skazić jakiś teren, jakieś pomieszczenie itp. gazami bojowymi; 2. uśmiercić gazem Ewentualnie babcia puści bąka w reformy. Węgiel można co najwyżej zgazować, co jest też hopką językową. To drugi tytuł na tej stronie pisany po polsk...iemu. rozwiń

mzakrzewski, 2017-10-11 08:43:55 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE