PARTNER PORTALU
  • BGK

Nie płacisz czynszu? Dokwaterują ci lokatora

  • PAP    25 października 2012 - 20:15
Nie płacisz czynszu? Dokwaterują ci lokatora

Gmina Krapkowice i miasto Opole zakwaterują we wspólnych mieszkaniach dłużników, którzy zalegają z opłatami za czynsz. W Krapkowicach długi z tego tytułu wynoszą ok. 800 tys. zł, a w Opolu ponad 31 mln zł.
Pierwszy program wspólnego kwaterowania dłużników nie płacących czynszów zaczęła realizować gmina Krapkowice. Jak poinformował prezes krapkowickiego Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Józef Piosek, pierwsze 11 najbardziej zadłużonych rodzin (z prawie 350 dłużników zalegających z czynszem w gminnych mieszkaniach) dostały już zawiadomienia o objęciu ich "programem dokwaterowania do mieszkania innych dłużników".

W zawiadomieniu gmina informuje m.in. o wysokości długu, naliczonych odsetkach i tym, że w ramach programu do ich zadłużonego lokalu zostaną wkrótce dokwaterowani inni dłużnicy lub adresaci pisma będą przeniesieni do innego lokalu.

"W pismach zapewniliśmy też, że zagwarantujemy zgodną z przepisami powierzchnię dla mieszkańców takiego wspólnego lokalu: minimum 5 metrów kwadratowych na osobę w gospodarstwie wieloosobowym i minimum 10 metrów kwadratowych dla gospodarstw jednoosobowych" - powiedział Józef Piosek.

Szef krapkowickiego zakładu gospodarki komunalnej dodał, że najpierw, czyli na początku 2013 r., takie zadłużone mieszkania zostaną przekwalifikowane na lokale socjalne. "Ich standard może być niższy. W takim mieszkaniu lokatorzy mogą mieć wspólną łazienkę czy kuchnię" - wyjaśnił.

Jak powiedział, na 350 dłużników ok. 150 to "dłużnicy notoryczni", zalegający z opłatami za wiele miesięcy. Rekordzistka ma dług sięgający 20 tys. zł.

Zastępca prezydenta Opola Krzysztof Początek pomysł gminy Krapkowice uznał za "genialny w swojej prostocie" i zapowiedział, że też go wprowadzi. "Będzie to wymagać od nas kilku formalnych ruchów administracyjnych, na przykład przekwalifikowania zadłużonych mieszkań na lokale socjalne. To umożliwi dokwaterowanie do tych mieszkań innych osób, bo wymogi wobec standardu tych mieszkań są niższe niż wobec mieszkań komunalnych" - wyjaśnił Początek. I dodał: "Nie ma żadnych przeciwwskazań prawnych wobec takiego rozwiązania".

Wiceprezydent poinformował, że zlecił już Wydziałowi Zarządzania Zasobem Komunalnym przygotowanie zestawienia lokali w Opolu, które nadawałyby się do takiego przekwalifikowania. "Chciałbym, by pierwsze przeprowadzki dłużników nastąpiły jeszcze w tym roku" - zapowiedział.

Według naczelniczki opolskiego Wydziału Zarządzania Zasobem Komunalnym Zofii Twarduś, łączny dług mieszkańców Opola zalegających z opłatami czynszowymi wynosi ponad 31 mln zł. Dłużnik-rekordzista jest winien miastu 22 tys. 283 zł. W sumie 224 rodziny z Opola utraciły dotychczas prawo do lokalu decyzją sądu i z nakazem eksmisji oczekują na wskazanie lokali.

Samorządowcy z Krapkowic i Opola mają nadzieję, że dzięki tym działaniom uda im się wyegzekwować część długów i zahamować dalsze ich narastanie.

"Już widać, że nasz program ma też skutek prewencyjny. Dłużnicy, którym wysłaliśmy zawiadomienia, zaczęli z nami rozmawiać o sposobie spłaty. Do tej pory nie mieliśmy z nimi kontaktu. Pojawiły się też pierwsze wpłaty na uregulowanie długów - powiedział Józef Piosek.

Jak ocenia burmistrz Krapkowic Andrzej Kasiura, taki program to nie złośliwość ze strony gminy, tylko chęć wyjścia z pomocą mieszkańcom, którzy znaleźli się w złej sytuacji finansowej.

"Skoro nie są w stanie płacić czynszu za większy lokal, to mogą go dzielić na dokwaterowanych lokatorów. Jak studenci, którzy też dobierają sobie czasem zupełnie obce osoby, by było im łatwiej opłacać mieszkanie" - powiedział Kasiura.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Wolna 50+, 2012-10-26 09:54:40

    wolność w naszej Rzeczypospolitej polega na tym, że każdy może każdego okradać, a władza to toleruje, najwyższy czas działać w imieniu wszystkich mieszkańców! popieram pomysł!
  • P.R.L., 2012-10-26 09:34:48

    Totalna indolencja i prymitywizm myslowy, a nie genialność w swojej prostocie. Panowie zapomnieli, że ustrój posługujący się takimi środkami nacisku na obywateli, jak dokwaterowania, inwigilacja, domiary, czy zabieranie prawa jazdy za długi , już dawno minął. Czas odświeżyć te zamulone mózgownice....  rozwiń