PARTNER PORTALU
  • BGK

Nie są gotowi na powódź

  • PAP    2 lutego 2010 - 20:46

Nie wszystkie lubuskie gminy i powiaty są zabezpieczone przed powodzią - wykazały kontrole.
Kontrole przeprowadzone w lubuskich gminach i powiatach wykazały, że niektóre z nich nie mają właściwych zabezpieczeń przed ewentualną powodzią. Może ona wystąpić w 12 powiatach i 46 gminach - ostrzegali we wtorek na konferencji prasowej przedstawiciele Centrum Zarządzania Kryzysowego wojewody lubuskiego.

"Szczególnie samorządy, które działają na terenie gmin obok rzek i starostowie są zobowiązani w najbliższym czasie poprawić stan zaopatrzenia magazynów, m.in. w łopaty, worki do piasku, gumowce czy kamizelki" - powiedziała wojewoda Helena Hatka.

Niebezpieczeństwo wystąpienia powodzi dotyczy 12 powiatów i 46 lubuskich gmin. Zagrożonych jest 17 miast i 287 wsi. Na uzupełnienie braków gminy i starostwa mają niecałe dwa tygodnie. "Po tym czasie wezwę wszystkich do siebie i sprawdzę, czy sytuacja się poprawiła" - powiedziała Hatka.

Dotychczas żadna z czterech najważniejszych rzek w województwie lubuskim - Bóbr, Odra, Warta, Noteć - nie przekroczyła stanu alarmowego. Stany ostrzegawcze przekroczone są natomiast na Odrze w Połęcku i Słubicach oraz na Czernej Wielkiej w Żaganiu. W wielu miejscach tworzą się zatory lodowe.

"Prowadzimy działania zapobiegawcze, ale jeśli nastąpi gwałtowny wzrost temperatury, nie unikniemy lokalnych podtopień" - powiedział dyrektor wydziału zarządzania kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego, Jarosław Śliwiński.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.