PARTNER PORTALU
 • BGK

Nie segregujesz śmieci? Zapłacisz dwa razy drożej

 • AW    19 grudnia 2012 - 11:27
Nie segregujesz śmieci? Zapłacisz dwa razy drożej

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta w Inowrocławiu ustalono stawki, jakie pobierane będą od mieszkańców za odbiór śmieci. Te niesegregowane będą 100 proc. droższe.
Jak podaje inowroławski magistrat, stawki opłat wynosić będą - w sytuacji, gdy mieszkańcy zadeklarują prowadzenie selektywnej zbiórki odpadów - 13 zł od gospodarstwa jednoosobowego i 26 zł od wieloosobowego (to opłaty podstawowe).

-Opłaty te będą o 100 proc. wyższe jeżeli mieszkańcy nie podejmą się selektywnej zbiórki odpadów i może to być traktowane dla nich jako swoista pewnego rodzaju „kara" - czytamy na stronie internetowej miasta.

Dlaczego nie będą opłaty te obliczane od liczby osób zamieszkujących w gospodarstwie domowym, ale od gospodarstwa?

- Łatwiej bowiem te opłaty wyegzekwować, co jest korzystne dla osób uczciwie płacących. Wybór systemu pobierania opłat „od osoby" mógłby przerodzić się w system unikania opłat, co spowodowałoby przeniesienie kosztów rozliczania systemu na osoby uczciwie płacące i wiązałoby się ze wzrostem opłat od innych osób - tłumaczy magistrat.

Systemem gospodarowania odpadami zostaną objęci także przedsiębiorcy. Opłata w ich przypadku będzie ustalana - jak do tej pory - od pojemnika, z tą różnica, że zamiast regulować ją z firmą wywozową na podstawie podpisanej umowy, będą ją uiszczać do budżetu miasta, a odpady odbierać będzie wyłoniona w przetargu firma.

Nowe zasady dają możliwość przekazywania bez ograniczeń i dodatkowych opłat do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Bagiennej np. odpadów wielkogabarytowych i elektrośmieci (te dwa rodzaje odpadów będą ponadto odbierane będą z terenów nieruchomości dwa razy w roku), traw, liści.

Podstawową zmianą jest to, że w ramach wskazanej powyżej opłaty od mieszkańca, beż żadnych dodatkowych kosztów zostanie zabrana każda liczba odpadów komunalnych. Przykładowo, jeżeli mieszkaniec domku jednorodzinnego z powodu zwiększonej produkcji śmieci w danym okresie nie zmieści ich w pojemniku, będzie mógł je składować w dodatkowym worku. Śmieci te - jako „nadlimitowe" - zostaną zabrane bez dodatkowych opłat.

Zasady gospodarowania odpadami, jakie będą obowiązywać od 1 lipca 2013 r. według nowej ustawy, określili radni miejscy podczas sesji Rady Miejskiej 17 grudnia.

Czytaj też: ZMP poparł Inowrocław ws. odpadów

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (4)

 • Pytający, 2012-12-20 08:13:31

  pllo - masz rację, moje myslenie idzie w tym samym kierunku. Oddać minimum, które panienki z magistratu sobie wyliczą, reszta "fruuu" do kosza. Mam czyste sumienie, bo nie oszukuję - przecież segreguję. Mam porządek na posesji - nie musze gromadzić worków w garażu, czy obok niego. Kom...postuję, ale tylko tyle ile musze - reszt fruuuu do kosza. Chyba się przekonam do tego systemu....;-)  rozwiń
 • pllo, 2012-12-20 07:17:33

  Pytający, ja już tak rok z okładem o to pytam i nic mądrego nie usłyszałem . Wnoszę z tego że mądrze na top pytanie odpowiedzieć się nie da bo udłubany system jes nierynkowy, nieracjonalny i służy jedynie pompowaniu biurokracji która i tak w Polsce ma się mświtenie walcząć bohatrersko z problemami k...tóre sama tworzy. Machina biurokratyczna się rozpędza i jak zwykle skończy się nowymi etatami i nowymi ....idiotyzmami jak w tum systemie który przywołujesz. Ja już swoją strategię mam i ją szeroko jak umiem propaguję. 1. Składam w gminie oswiadczene że śmieci segreguję na minimalnym poziomie 2. Pytam oficjalnie UM jakie jest minimum 3. Z użyciem wagi łazienkowej wykonuję swój patriotyczno-obywatelski obowiżek ku chwale biurokracji a resztę śmiecia walę do kubła jak leci 4. Pozostaję przy kompostowaniu śmieci ordanicznych bo to od lat robię i nie stanowi to dzisiaJj dla mnie żadnego problemu. Wręćz przeciwnie warzywka bez GMO lepiej się udają i z kosza mniej śmierdzi  rozwiń
 • Pytający, 2012-12-19 14:54:13

  A co to znaczy segreguje? Czy jak oddam 1 worek na kwartał, to znaczy, ze segreguję i płace niższą stawkę? Czy też musze oddac 15 worków na miesiąc z segregowanymi odpadami, bo nizsza stawka jest tylko propagandowa! No ale wraca PRL!!! Miasto bedzie mi regulowac ile moja firma ma płacić za śmi...eci, za rok pewnie będzie mi regulować ile mam zatrudniać ludzi i ile czego produkowac, a za 10 lat wszystko będzie na talony, bony, asygnaty i przydziały.  rozwiń