PARTNER PORTALU
  • BGK

Nie stać nas na pomijanie optymalizacji kosztów

  • ZWI    26 czerwca 2012 - 11:01
Nie stać nas na pomijanie optymalizacji kosztów

Jedną z najbardziej oczywistych możliwości zaoszczędzenia pieniędzy w samorządach, tam gdzie jeszcze niedawno wydawało się to niemożliwe, jest optymalizacja dostaw energii elektrycznej.
Jednym z głównych problemów samorządów jest budżet i związane z nim niedobory. W tych okolicznościach bezcenne wydają się działania generujące oszczędności. Jedną z najbardziej oczywistych możliwości zaoszczędzenia pieniędzy w samorządach, tam gdzie jeszcze niedawno wydawało się to niemożliwe, jest optymalizacja dostaw energii elektrycznej.

- Szansę na to daje tworzenie tzw. grup zakupowych i organizowanie jednego dużego przetargu w trybie zamówień publicznych na dostawę energii elektrycznej - Grzegorz Pietruczuk, radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego, zastępca burmistrza Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy i podaje przykład wspólnej umowy na dostawy energii dla placówek oświatowych.

- Zorganizowanie tak dużego postępowania wiąże się oczywiście ze znacznym nakładem pracy związanej z organizacją i przeprowadzeniem przetargu, jednak potencjalne oszczędności zachęcają do takiego działania - dodaje Pietruczuk.

Czytaj też: Wspólne energetyczne zakupy w Rzeszowie

Bielany mają około 50 placówek oświatowych, które na samą energię elektryczną wydają rocznie około 4,5 mln zł. Radny zauważa, że do takiej grupy zakupowej można by włączyć także obiekty sportowe np. pływalnie, hale sportowe, obiekty kulturalne np. biblioteki, ośrodki kultury itd.

- Z doświadczeń Mazowieckiej Agencji Energetycznej, oferującej usługi optymalizacji dostaw energii, wynika, że potencjalna oszczędność kształtowałaby się na poziomie około 20 procent. To - przy samych tylko placówkach oświatowych - mogłoby pozostawić w samorządowej kasie około 900 tysięcy złotych rocznie - podaje zastępca burmistrza Bielan, który jest wielkim orędownikiem tworzenia grup zakupowych i generowania oszczędności.

- Twierdzę, że nie stać nas na pomijanie optymalizacji kosztów. Musi nas być natomiast stać na ciężką pracę i pokazanie, że samorząd jest prawdziwym gospodarzem na własnym terenie - reasumuje Pietruczuk.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (1)

  • TEKO, 2012-06-27 00:22:26

    Tak,nie stac nas na czekanie i bezczynność!!!!NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: