Nie widzę powodu, żeby nakładać obowiązek segregowania śmieci

  • Piotr Toborek
  • 03-02-2014
  • drukuj
Oczekuję, że w ciągu miesiąca zespół stworzy katalog problemów i dopiero wówczas przejdziemy do etapu działań nad ich rozwiązywaniem - mówi o powołanym przez siebie zespole ds. nowelizacji ustawy śmieciowej minister Maciej Grabowski.
Nie widzę powodu, żeby nakładać obowiązek segregowania śmieci

Powołał pan wspólną komisję do prac nad nowelizacją ustawy śmieciowej, bo nowelizacja jest nieuchronna. Co ministerstwo chciałoby w ustawie zmienić?

Minister środowiska Maciej Grabowski: - Tak, nowelizacja jest nieuchronna z dwóch powodów. Po pierwsze, mamy doświadczenia z funkcjonowania tej ustawy przez kilka miesięcy. Wskazały one pewne braki – nie zasadnicze, bo kierunek był dobry – trzeba jednak poprawić wybrane kwestie.

Po to powołałem ten zespół, który jest celowo niezależny od Ministerstwa Środowiska. Nie ma w nim przedstawicieli departamentu gospodarki odpadami, są tam za to reprezentanci samorządów, przedsiębiorcy i eksperci.

Drugi powód jest taki, że Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie, w którym wskazał na pewne uchybienia, które minister środowiska będzie w ustawie nowelizacyjnej zmieniał. Mowa choćby o ustalaniu maksymalnych opłat.

Jeśli chodzi o wyrok Trybunału Konstytucyjnego, to mamy 18 miesięcy na wprowadzenie tych zmian, ale mając doświadczenie z kwotowaniem stawek w gminach, wydaje mi się, że ten problem nie będzie bardzo trudny do rozpatrzenia. Wiemy już, w jakich widełkach te opłaty są pobierane i ułatwi nam to działanie.

Czy ministerstwo będzie za zlikwidowaniem możliwości oddawania śmieci niesegregowanych? Nie brakuje głosów, że wszyscy powinniśmy je segregować.

- Jestem raczej zwolennikiem rozwiązań rynkowych. Uważam, że jeżeli ktoś potrafi liczyć, to będzie segregował. Poza tym mamy instalacje, które są przygotowane do przyjmowania właśnie niesegregowanego odpadu komunalnego - bardzo nowoczesne - i nie widzę powodu, żeby nakładać obowiązek segregowania śmieci.

A problem przetargów? Są przykłady gmin, które mają własne zakłady komunalne i nie chcą do nich przystępować? Czy te samorządy mogą liczyć na wsparcie ministerstwa?

- Jest to jeden z problemów, który, mam nadzieję zespół, o którym mówiliśmy, rozwiąże. Inny problem to możliwość kontroli gmin, jeśli chodzi o przeprowadzanie tych przetargów. Problemów szczegółowych jest sporo.

Oczekuję, że w ciągu miesiąca zespół stworzy ich katalog i dopiero wówczas przejdziemy do etapu działań nad ich rozwiązywaniem. Mam nadzieję, i taki sobie termin wspólnie wyznaczyliśmy, że do końca kwietnia zespół przedstawi ostateczne rekomendacje ministrowi środowiska.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (15)ZOBACZ WSZYSTKIE

Uważam,że powinno się jak najwięcej pokazywać reportaży na temat zagospodarowania segregowanych śmieci.Ludzie widząc wrzucanie śmieci segregowanych do jednej śmieciarki ,nie widzą sensu segregowania

Sara, 2014-02-11 10:29:01 odpowiedz

Następnym stanowiskiem nowego ministra będzie zapewne wezwanie do niepłacenia zbędnego i anachronicznego haraczu jakim jest comiesięczna opłata za śmieci. Liczne nowoczesne instalacje potrafią z naszych woreczków wrzucanych do kubłów wyciągnąć istne skarby - często słyszymy ile miliardów złotych zaw...ierają nasze śmieci, po co więc opłaty? rozwiń

Hyży Ruj, 2014-02-06 08:59:03 odpowiedz

SEGREGOWANIE SMIECI POWINNO W NATURALNY SPOSOB BYC JEDNA Z DZIEDZIN DOBREGO, LOGICZNEGO DZIALANIA. NIE POWINNO WYNIKAC Z FORMALNEGO OBOWIAZKU, ALE Z ZALOZENIA SPOLECZNYCH KORZYSCI. WSZYSCY POWINNI MIEC SWIADOMOSC TYCH KORZYSCI, ABY W NATURALNY SPOSOB DBAC O SEG- REGOWANIE SMIECI. WIEKSZY UDZIA...L W ODZYSKIWANIU SUROWCOW WTORNYCH POWINNA MIEC MLODZIEZ I BEZROBOTNI, KTORZY Z TEGO MOGLIBY UZYSKIWAC FUNDUSZE. MLODZIEZ PRZEZ SZKOLY NA ORGANIZACJE KOLONII LETNICH, WYCIECZEK, FINANSOWANIE ZAINTERESOWAN ITP. rozwiń

Stanislaw R., 2014-02-05 11:54:13 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE