PARTNER PORTALU
 • BGK

Nie widzę powodu, żeby nakładać obowiązek segregowania śmieci

 • Piotr Toborek    3 lutego 2014 - 11:15
Nie widzę powodu, żeby nakładać obowiązek segregowania śmieci

Oczekuję, że w ciągu miesiąca zespół stworzy katalog problemów i dopiero wówczas przejdziemy do etapu działań nad ich rozwiązywaniem - mówi o powołanym przez siebie zespole ds. nowelizacji ustawy śmieciowej minister Maciej Grabowski.
Powołał pan wspólną komisję do prac nad nowelizacją ustawy śmieciowej, bo nowelizacja jest nieuchronna. Co ministerstwo chciałoby w ustawie zmienić?

Minister środowiska Maciej Grabowski: - Tak, nowelizacja jest nieuchronna z dwóch powodów. Po pierwsze, mamy doświadczenia z funkcjonowania tej ustawy przez kilka miesięcy. Wskazały one pewne braki – nie zasadnicze, bo kierunek był dobry – trzeba jednak poprawić wybrane kwestie.

Po to powołałem ten zespół, który jest celowo niezależny od Ministerstwa Środowiska. Nie ma w nim przedstawicieli departamentu gospodarki odpadami, są tam za to reprezentanci samorządów, przedsiębiorcy i eksperci.

Drugi powód jest taki, że Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie, w którym wskazał na pewne uchybienia, które minister środowiska będzie w ustawie nowelizacyjnej zmieniał. Mowa choćby o ustalaniu maksymalnych opłat.

Jeśli chodzi o wyrok Trybunału Konstytucyjnego, to mamy 18 miesięcy na wprowadzenie tych zmian, ale mając doświadczenie z kwotowaniem stawek w gminach, wydaje mi się, że ten problem nie będzie bardzo trudny do rozpatrzenia. Wiemy już, w jakich widełkach te opłaty są pobierane i ułatwi nam to działanie.

Czy ministerstwo będzie za zlikwidowaniem możliwości oddawania śmieci niesegregowanych? Nie brakuje głosów, że wszyscy powinniśmy je segregować.

- Jestem raczej zwolennikiem rozwiązań rynkowych. Uważam, że jeżeli ktoś potrafi liczyć, to będzie segregował. Poza tym mamy instalacje, które są przygotowane do przyjmowania właśnie niesegregowanego odpadu komunalnego - bardzo nowoczesne - i nie widzę powodu, żeby nakładać obowiązek segregowania śmieci.

A problem przetargów? Są przykłady gmin, które mają własne zakłady komunalne i nie chcą do nich przystępować? Czy te samorządy mogą liczyć na wsparcie ministerstwa?

- Jest to jeden z problemów, który, mam nadzieję zespół, o którym mówiliśmy, rozwiąże. Inny problem to możliwość kontroli gmin, jeśli chodzi o przeprowadzanie tych przetargów. Problemów szczegółowych jest sporo.

Oczekuję, że w ciągu miesiąca zespół stworzy ich katalog i dopiero wówczas przejdziemy do etapu działań nad ich rozwiązywaniem. Mam nadzieję, i taki sobie termin wspólnie wyznaczyliśmy, że do końca kwietnia zespół przedstawi ostateczne rekomendacje ministrowi środowiska.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (15)

 • Sara, 2014-02-11 10:29:01

  Uważam,że powinno się jak najwięcej pokazywać reportaży na temat zagospodarowania segregowanych śmieci.Ludzie widząc wrzucanie śmieci segregowanych do jednej śmieciarki ,nie widzą sensu segregowania
 • Hyży Ruj, 2014-02-06 08:59:03

  Następnym stanowiskiem nowego ministra będzie zapewne wezwanie do niepłacenia zbędnego i anachronicznego haraczu jakim jest comiesięczna opłata za śmieci. Liczne nowoczesne instalacje potrafią z naszych woreczków wrzucanych do kubłów wyciągnąć istne skarby - często słyszymy ile miliardów złotych zaw...ierają nasze śmieci, po co więc opłaty?  rozwiń
 • Stanislaw R., 2014-02-05 11:54:13

  SEGREGOWANIE SMIECI POWINNO W NATURALNY SPOSOB BYC JEDNA Z DZIEDZIN DOBREGO, LOGICZNEGO DZIALANIA. NIE POWINNO WYNIKAC Z FORMALNEGO OBOWIAZKU, ALE Z ZALOZENIA SPOLECZNYCH KORZYSCI. WSZYSCY POWINNI MIEC SWIADOMOSC TYCH KORZYSCI, ABY W NATURALNY SPOSOB DBAC O SEG- REGOWANIE SMIECI. WIEKSZY UDZIA...L W ODZYSKIWANIU SUROWCOW WTORNYCH POWINNA MIEC MLODZIEZ I BEZROBOTNI, KTORZY Z TEGO MOGLIBY UZYSKIWAC FUNDUSZE. MLODZIEZ PRZEZ SZKOLY NA ORGANIZACJE KOLONII LETNICH, WYCIECZEK, FINANSOWANIE ZAINTERESOWAN ITP.  rozwiń