Nie wydłużą programu "Rodzina na swoim"

Projekt ustawy wydłużającej działanie programu "Rodzina na swoim" do 2017 r. nie uzyskał w czwartek aprobaty posłów - połączone komisje infrastruktury i finansów publicznych opowiedziały się za jego odrzuceniem. Autorem projektu jest Prawo i Sprawiedliwość.
Nie wydłużą programu "Rodzina na swoim"

Projekt noweli ustawy o finansowym wsparciu rodzin i innych osób w nabywaniu własnego mieszkania zakłada, że funkcjonowanie programu "Rodzina na swoim" ma być przedłużone o pięć lat. Według obecnie obowiązujących przepisów, wnioski o preferencyjne kredyty na zakup mieszkania można składać do końca tego roku.

Czytaj też: Więcej kredytów w programie Rodzina na swoim

W głosowaniu 35 posłów połączonych komisji opowiedziało się za odrzuceniem projektu w pierwszym czytaniu, 26 było przeciwnych, a żaden nie wstrzymał się od głosu. Teraz projekt trafi pod obrady plenarne.

Poseł Andrzej Adamczyk (PiS), przedstawiając posłom projekt, wskazywał, że program "Rodzina na swoim" jest jedynym sposobem wspierania osób, które chcą kupić własne mieszkanie albo wybudować dom, a jego wygaszenie z końcem tego roku może przynieść niepożądane efekty dla całej gospodarki.

Czytaj też: Rodzinie coraz trudniej być na swoim

Wskazywał także, że do tej pory rząd nie przedstawił nowego programu, który miałby zastąpić "Rodzinę na swoim".

"Do czasu wypracowania nowego instrumentu wsparcia powinien (program - red.) chociaż w tej ograniczonej jak dotychczas formie służyć obywatelom" - przekonywał Adamczyk.

Wiceminister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej Piotr Styczeń poinformował posłów, że chociaż rząd nie wypracował jeszcze wspólnego stanowiska wobec tego projektu, to resort rekomenduje jego odrzucenie.

Wyjaśnił, że realizacja programu obciąża budżet państwa i będzie obciążać jeszcze przez osiem lat po jego wygaszeniu. Wynika to z tego, że rząd dopłaca do kredytu przez osiem lat od jego udzielenia.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE