PARTNER PORTALU
  • BGK

Niebezpieczne odśnieżanie. PIP apeluje o zachowanie zasad bezpieczeństwa

  • em    11 stycznia 2016 - 17:01
Niebezpieczne odśnieżanie. PIP apeluje o zachowanie zasad bezpieczeństwa
Osobom pracującym w obiektach instytucji należy zapewnić bezpieczeństwo w trakcie zimowych miesięcy (fot. Jukka, CC, flickr.com)

Państwowa Inspekcja Pracy przypomina, że w sezonie zimowym pracodawcy zmuszeni są do usuwania z dachów zwałów śniegu i sopli. Jak się do tego przygotować?
Przy zlecaniu i organizowaniu prac związanych z odśnieżaniem, należy zachować zasady bezpieczeństwa. Państwowa Inspekcja Pracy przypomina, że przede wszystkim do pracy na wysokości można skierować pracownika posiadającego aktualne orzeczenie lekarskie, potwierdzające brak przeciwwskazań do pracy na wysokości.

"Ponadto pracownik skierowany do odśnieżania powinien przejść instruktaż stanowiskowy i być poinformowany o ryzyku zawodowym, związanym z wykonaniem tej pracy. Obowiązkiem pracodawcy jest także zapewnienie właściwych środków ochrony przed upadkiem z wysokości (szelki wraz z linką bezpieczeństwa i amortyzatorem lub urządzeniem samohamownym, kask oraz obuwie zabezpieczające przed poślizgnięciem)" - czytamy w komunikacie PIP.

Inspektorzy informują, że należy także zadbać o bezpieczeństwo osób postronnych i przed przystąpieniem do odśnieżania należy wygrodzić i oznakować strefy niebezpieczne, w których istnieje zagrożenie spadającymi masami usuwanego śniegu, lodu jak również narzędziami. Z kolei sam pracownik odpowiada za zastosowanie odpowiedniego sprzętu zapewniającego mu bezpieczeństwo.

Czytaj też: Państwowa Inspekcja Pracy bierze pod lupę umowy terminowe

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.