PARTNER PORTALU
  • BGK

Niebezpieczne przejazdy hamują Pendolino. Pieniądze wyrzucone w błoto

  • PAP/AT    12 kwietnia 2017 - 07:14
Niebezpieczne przejazdy hamują Pendolino. Pieniądze wyrzucone w błoto
PKP PLK zamierzają przystąpić do budowy wiaduktów wzdłuż tras szybkich pociągów (fot.PTWP)

Tam gdzie składy Pendolino miały się rozpędzać, wciąż nie udało się zbudować bezkolizyjnych przejazdów.
Ponad 15 mld zł kosztowało dostosowanie linii kolejowych do wymagań szybkich pociągów. Jednak są to pieniądze częściowo wyrzucone w błoto skoro tam, gdzie składy miały się rozpędzać, wciąż nie udało się zbudować bezkolizyjnych przejazdów - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Np. tylko na odcinku 50 km Centralnej Magistrali Kolejowej (CMK) pociągi mogą obecnie jeździć z szybkością 200 km/godz.

Najbardziej złowroga jest odnoga prowadzącej na Śląsk Centralnej Magistrali Kolejowej nazywana przez kolejarzy "protezą koniecpolską". Tam właśnie doszło do wszystkich trzech wypadków pociągów Pendolino z udziałem samochodów.

Czytaj też: Pendolino z Gdyni do Zakopanego?

Do wszystkich doszło na przejazdach kategorii C (bez szlabanów, ale z sygnalizacją świetlną). Pendolino mogą tam jeździć z szybkością do 120 km/godz. We wszystkich przypadkach winę ponoszą kierowcy. Ale gdyby był tam wiadukt, lub przejazd wyższej kategorii, nie mieliby szans popełnić swoich błędów.

Dlatego PKP PLK zamierzają przystąpić do budowy wiaduktów wzdłuż tras szybkich pociągów. W latach 2007-2019 przeznaczą ten cel ok. 400 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Prof. Glass, 2017-04-12 09:40:10

    Jeżeli państwo polskie nauczyło się fiskalizować,m to niech teraz nauczy się odzyskiwać straty! Myślę, że jak tak dalej będzie wyjdziemy na ulicę, my Wyborcy i nauczymy Was tego!
  • Prof. Glass, 2017-04-12 09:26:14

    Posadzić Tuska, Nowaka, Kopaczową w jednej celi! Konfiskata majątków i odpowiedzialność ich rodzin za te szajs za 15 mld i+ Pendolino, które jeżdżą już w Czechach od 16 lat! A u nas w tym Chazarskim Bantustanie nic się nie uda!