PARTNER PORTALU
  • BGK

Niebo nad Polską otwarte

  • PAP    21 kwietnia 2010 - 08:25
Niebo nad Polską otwarte

Od godziny 7 rano samoloty pasażerskie będą mogły lądować i startować na wszystkich polskich lotniskach.
Od godz. 5 rano czasu uniwersalnego, czyli o godz. 7 czasu polskiego, w środę przestrzeń powietrzna nad Polską została ponownie otwarta dla samolotów rejsowych - poinformował we wtorek wieczorem rzecznik PAŻP Grzegorz Hlebowicz.

- Od 7 rano czasu polskiego nad polską przestrzenią nie będzie już żadnych ograniczeń. Oznacza to, że samoloty pasażerskie będą mogły lądować i startować na wszystkich polskich lotniskach - powiedział Hlebowicz.

Dodał, że decyzja ta została podjęta dlatego, że poprawiły się warunki pogodowe. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że w nocy z wtorku na środę nad Polskę napłyną masy świeżego powietrza, już bez zanieczyszczeń pochodzenia wulkanicznego. Według IMGW, w środę wieczorem całe niebo nad naszym krajem będzie czyste.

Jak wyjaśnił Hlebowicz, decyzja PAŻP o otwarciu polskiego nieba, jest zharmonizowana z decyzjami państw europejskich i tym, co się dzieje w ich przestrzeniach, a większość krajów już zdjęła ograniczenia. - Powrót do normalności w ruchu lotniczym będzie stopniowy. Na pewno nie nastąpi to szybko. Tygodniowo wykonywanych jest ok. 10 tys. operacji lotniczych na polskim niebie - dodał.

Rzecznik PLL LOT Jacek Balcer powiedział wieczorem, że przewoźnik analizuje sytuację pod kątem stopniowego przywracania połączeń od środy. Wcześniej spółka poinformowała, że w środę rano do Warszawy mają przylecieć dwa jej samoloty z USA. - Linia jest przygotowana do wznowienia rejsów w Europie - krajowych i zagranicznych - zapewnił Balcer.

Rzecznik warszawskiego lotniska Chopina Kamil Wnuk powiedział wieczorem, że lotnisko otrzymało informację o otwarciu przestrzeni powietrznej i jest gotowe do przyjmowania pierwszych przewoźników.

Przestrzeń powietrzna Polski była we wtorek zamknięta od godz. 6 rano dla wszystkich samolotów rejsowych. Można było latać tylko poniżej pułapu chmur. Wykorzystując tę możliwość na lotnisku Kraków-Balice wylądowały dwa samoloty, także dwa wylądowały na warszawskim lotnisku; ze stolicy odleciał też samolot do Turcji.

Od czwartku Polska Agencja Żeglugi Powietrznej podejmowała na zmianę decyzje o zamykaniu i częściowym otwieraniu polskiego nieba. Powodem są pyły wydobywające się z wulkanu na Islandii, które zanieczyściły atmosferę nad Europą i mogą zagrażać bezpieczeństwu ruchu lotniczego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: