PARTNER PORTALU
  • BGK

Nielegalne droższe bilety u kierowcy

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    24 października 2011 - 06:30
Nielegalne droższe bilety u kierowcy

Bilet jednorazowy kupiony w autobusie musi kosztować tyle co w kiosku – orzekają sądy. Niektóre gminy nic sobie z tego nie robią i pobierają dodatkowe opłaty od biletów sprzedawanych przez kierowców.
Winę za to ponoszą niejednoznaczne przepisy. Nie wynika z nich wprost, czy gmina ma prawo określać dwie odrębne ceny za przejazd środkiem komunikacji miejskiej. Niższą, gdy bilet nabywany jest na przykład w kiosku, i wyższą, gdy został kupiony u kierowcy – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Zdaniem ekspertów rada gminy nie może ustalać marży czy prowizji stosowanych przy dystrybucji biletów jednorazowych np. przez kierowców autobusów. Ustawa nie daje samorządom takiego uprawnienia.

Podstawy do różnicowania cen biletów nie można odnaleźć również w przepisach ustawy o gospodarce komunalnej. Ustalenie marży przy dystrybucji biletów jednorazowych nie mieści się w zakresie usług komunalnych, bo jest to działalność komercyjna – informuje „Dziennik gazeta Prawna”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.