Niemcy nie chcą gazu łupkowego

Niemiecki rząd na razie sprzeciwia się wydobywaniu gazu łukowego w Niemczech ze względu na wątpliwości dotyczące metody tzw. szczelinowania hydraulicznego.
Niemcy nie chcą gazu łupkowego

Według tygodnika „Der Spiegel”, który powołuje się na źródła w niemieckim rządzie, minister środowiska Norbert Roettgen i minister gospodarki Philipp Roesler bardzo sceptycznie oceniają technikę tzw. szczelinowania hydraulicznego, stosowaną przy wydobyciu gazu z łupków.

Czytaj też: Będziemy frajerami, jeśli nie zarobimy na łupkach

„Jest wiele otwartych pytań, które najpierw należy dokładnie przeanalizować” – miał powiedzieć Roesler swoim współpracownikom.

Jak pisze „Spiegel”, niemieccy ministrowie krzyżują plany koncernów energetycznych, które natrafiły na złoża gazu łupkowego w północnych i wschodnich Niemczech.

Budząca wątpliwości niemieckich polityków metoda szczelinowania hydraulicznego polega na pompowaniu pod dużym ciśnieniem dużej ilości wody z niewielką domieszką substancji chemicznych pod powierzchnię ziemi, aby rozsadzić podziemne skały i uwolnić gaz. Zdaniem naukowców niektóre toksyczne chemikalia mogą prowadzić do skażenia wód gruntowych.

W Niemczech poszukuje się obecnie niekonwencjonalnych złóż gazu na terenach obejmujących 97 tys. km kw. Coraz częściej dochodzi jednak do protestów lokalnych społeczności, które obawiają się skażenia środowiska i wody pitnej wskutek szczelinowania.

Poszukiwania gazu łupkowego i badania nad jego wydobyciem prowadzone są także w Polsce. Według Państwowego Instytutu Geologicznego wielkość zasobów gazu łupkowego w Polsce zawiera się w przedziale od 346 do 768 mld metrów sześciennych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

gaz łubkowy --wymyslili tylko po to aby mydlic ludziom oczy ==a gaz pozyskuje się z ropy z karlina ==putin&szreder -petro -balltik 15 km od brzegu czyli w naszym szelfie --miało wystarczyć na 10 lat a yuż wiedzą że nie bo u arabów yóż''o''==i dlatego zachód za mną krok w krok.--ale czmu kicha w ...moim rowerze--bo obiecali ze juz nie psikusom --jak byłem radnym w 91-95r. to nie było powiatów do 98r.=====no ale stołki do picia kawy w pałacowych wnętrzach dla synalków i córeczek rozwiń

klawóz, 2012-05-08 08:05:24 odpowiedz

Jawohl! Alles klar.Immer wieder!!!!

Z. Trebla , 2012-05-07 11:20:03 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE