PARTNER PORTALU
  • BGK

Niepełnosprawni będą uczyć się samodzielności

  • PAP    1 czerwca 2012 - 13:46

Osoby z niepełnosprawnością intelektualną - podopieczni z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Piekarach Śląskich - będą uczyć się samodzielności w tzw. mieszkaniu treningowym. Zajęcia będą odbywały się pod opieką trenera - poinformował urząd miasta.
Otwarte w piątek mieszkanie treningowe w Piekarach Śląskich to jedno z pierwszych tego typu mieszkań w województwie śląskim, przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. "Dzięki mieszkaniu treningowemu będziemy mogli powoli uczyć naszych podopiecznych niezależności i samodzielnego życia" - poinformowała kierowniczka Warsztatów Terapii Zajęciowych w Piekarach Śląskich Anna Bednarek.

Podopieczni będą korzystali z mieszkania popołudniami - od poniedziałku do piątku. W mieszkaniu będą przebywali w trzyosobowych grupach. W ramach treningu z samodzielności będą m.in. chodzili do sklepu po zakupy, przygotowywali kolację, sprzątali, prali; będą też musieli pamiętać o przyjmowaniu leków. Ich postępy oceni trener; będą też odnotowywane w dzienniczku. Trener będzie ich raczej wspierał niż wyręczał.

Warsztaty Terapii Zajęciowej prowadzi Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, Koło w Piekarach Śląskich. Pod ich opieką jest obecnie 70 osób, które uczestniczą w zajęciach w 14 pracowniach, m.in. w ogrodniczo-bukieciarskiej, kulinarnej, poligraficznej.

Mieszkanie o powierzchni 45 m kw. przekazał Stowarzyszeniu Urząd Miasta w Piekarach Śląskich. Wyremontowany lokal znajduje się na parterze bloku przy ul. Ofiar Katynia. Są w nim dwa pokoje, łazienka, kuchnia i niewielki balkon.

Jak poinformowało biuro prasowe Urzędu Miasta koszty utrzymania mieszkania, czyli m.in. opłaty za media, będzie ponosić Stowarzyszenie, które utrzymuje się przede wszystkim z 1 proc. odpisu od podatku oraz organizacji koncertów charytatywnych.

W całym kraju Stowarzyszenie prowadzi już osiem mieszkań treningowych, osiem mieszkań chronionych i 15 kameralnych domów pomocy społecznej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.