PARTNER PORTALU
 • BGK

Nieprawidłowości w Zakładzie Gospodarki Odpadami w Olsztynie? CBA sprawdza

 • PAP/AT    19 lipca 2017 - 08:25
Nieprawidłowości w Zakładzie Gospodarki Odpadami w Olsztynie? CBA sprawdza
Od chwili rozpoczęcia funkcjonowania zakładu, spółka nie sprzedała nawet kilograma paliwa alternatywnego, ale płaci prywatnej spółce za odbiór i zagospodarowanie paliwa alternatywnego (fot.cba.gov.pl)

Centralne Biuro Antykorupcyjne kontroluje Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Olsztynie. Chodzi o inwestycję związaną z zagospodarowaniem odpadów z terenu 37 gmin.
• Centralne Biuro Antykorupcyjne rozpoczęło kontrolę w Zakładzie Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Olsztynie.

• Funkcjonariusze zbadają prawidłowość realizacji inwestycji za ok. 285 mln zł, związanej z zagospodarowaniem odpadów z terenu 37 gmin.

• Według ustaleń CBA, od chwili rozpoczęcia funkcjonowania zakładu, spółka nie tylko w ogóle nie sprzedała nawet kilograma paliwa alternatywnego, ale płaci obecnie prywatnej spółce za odbiór i zagospodarowanie paliwa alternatywnego powstającego w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych - powiedział Piotr Kaczorek z CBA.

Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej Biura poinformował, że funkcjonariusze białostockiej delegatury CBA wszczęli w Zakładzie Gospodarki Odpadami Komunalnymi (ZGOK) w Olsztynie kontrolę procedur podejmowania i realizacji przez tę spółkę decyzji dotyczących projektu "System zagospodarowania odpadów komunalnych w Olsztynie. Budowa Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów".

Jak wyjaśnił, CBA zbada prawidłowość realizacji inwestycji o wartości 285 mln zł, na którą ZGOK otrzymał 162 mln zł dofinansowania w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013.

Kaczorek przypomniał, że celem zakładanym w tym projekcie była m.in. produkcja z otrzymanych odpadów komunalnych paliwa alternatywnego o odpowiednich parametrach, a następnie przekazywanie go cementowniom.

"Według ustaleń CBA, od chwili rozpoczęcia funkcjonowania zakładu, spółka nie tylko w ogóle nie sprzedała nawet kilograma paliwa alternatywnego, ale płaci obecnie prywatnej spółce za odbiór i zagospodarowanie paliwa alternatywnego powstającego w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych" - powiedział.

Kaczorek poinformował też, że w 2016 r. olsztyński ZGOK wydał tak ponad 13 mln zł.

Założeniem projektu "System zagospodarowania odpadów komunalnych w Olsztynie. Budowa Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów" było rozwiązanie problemu zagospodarowania odpadów komunalnych na terenie Olsztyna i 36 innych gmin położonych w centralnej części woj. warmińsko-mazurskiego.

W ramach tego projektu w Olsztynie zbudowano Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych przy ul. Lubelskiej, który kosztował ok. 157 mln zł i został oddany do użytku w październiku 2015 r. Inwestycja objęła również m.in. rekultywację ośmiu składowisk odpadów i budowę trzech stacji przeładunkowych.

Paliwo alternatywne (tzw. RDF) produkowane z odpadów miałoby być w przyszłości spalane w elektrociepłowni, którą władze Olsztyna chciałyby zbudować w formule partnerstwa publiczno-prywatnego po drugiej stronie ul. Lubelskiej.

Zgodnie z początkowymi założeniami, taka elektrociepłownia miała być gotowa w 2020 r. Według ostatnich zapowiedzi, w przyszłym roku zostanie opracowana dokumentacja projektowa; rozpoczęcie budowy będzie możliwe na początku 2019 r., a prace budowlane potrwają ok. 2,5 roku. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (13)

 • Przyspieszony kurs niezbę, 2017-07-28 11:48:01

  Do 191212: no coś w tym jest z tą ochroną - jeśli wiceminister ma jak na widelcu materiał na temat jak marnowano publiczne pieniądze w gospodarce odpadami komunalnymi (portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/prawdopodobnie-zmarnowalismy-miliardy-na-instalacje-do-odpadow-quot-skutecznosc-10-proc...-quot,93708.html) - a mimo to jeździ po Polsce i przecina wstęgi w wybudowanych fabrykach śmieci - to albo nie czyta lektury branżowej albo rżnie głupa, że nie czyta... Jedno czy drugie - mocno go dyskwalifikuje...  rozwiń
 • 191212, 2017-07-28 09:20:51

  Do Można? Można...: nie wpadałbym w zachwyt, wpolityce.pl o tym nie napisze, że ten parasol nad dołami gnilnymi jakby teraz mocniej trzymany, i z lepszego materiału... a że stracimy wsparcie UE na gospodarke odpadami - w tym najwiekszy interes maja właśnie takie doły gnilne i inne pseudo technologi...e...  rozwiń
 • twórcza implementacja tra, 2017-07-28 08:36:27

  Do 191212: preferencja do dołów gnilnych ma bardzo długą, niemal stuletnią już tradycję w Polsce - z tego względu sławojki śmieciowe wciąż cieszą się uznaniem w wielu rejonach Polski - tym bardziej, że za ich zapełnianie śmieciowym g... ściągają comiesięczne opłaty gminy od swych mieszkańców... ...  rozwiń