PARTNER PORTALU
  • BGK

Niezbędne są połączenia kolejowe do lotnisk

  • PAP    6 lipca 2012 - 19:36
Niezbędne są połączenia kolejowe do lotnisk

Budowa infrastruktury kolejowej i uruchamianie połączeń kolejowych do lotnisk jest niezbędne dla rozwoju portów lotniczych w Polsce - uważają członkowie Związku Regionalnych Portów Lotniczych, którzy w czwartek i piątek obradowali w Lublinie.
Dwudniowe obrady Związku, skupiającego dyrektorów lotnisk w Polsce, poświęcone były problematyce dostępności lotnisk dla pasażerów i możliwościom dojazdu do nich różnymi środkami komunikacji.

"Dostęp każdego środka transportu w okolicach lotniska, w okolicach terminala to zwiększenie atrakcyjności tego lotniska. Z naszego punktu widzenia, jako zarządzających lotniskami, budowa bocznic kolejowych, torów kolejowych, są kluczowe dla rozwoju każdego portu lotniczego" - powiedział w piątek dyrektor Lotniska im. Chopina w Warszawie Michał Marzec na konferencji prasowej, zorganizowanej na lotnisku przy Aeroklubie Lubelskim w Radawcu k. Lublina.

Prezes Związku Regionalnych Portów Lotniczych Artur Tomasik podkreślił, że w ostatnich pięciu latach wszystkie porty lotnicze w Polsce "dokonały skoku cywilizacyjnego" - wybudowały m.in. nowe terminale, drogi startowe, płyty postojowe.

"Teraz trzeba tę infrastrukturę uzbroić w połączenia kolejowe, podnosić jej efektywność, a jednocześnie zwiększać komfort podróżnych" - zaznaczył.

"Dzisiaj poza Warszawą i Krakowem nie mamy portów lotniczych skomunikowanych poprzez połączenia kolejowe, połączenia takie są kluczowe dla wzmocnienia portów lotniczych" - dodał Tomasik.

<!-- pagebreak //-->

Lotniska w Polsce obsługują rocznie ok. 20 mln pasażerów, z czego 43 proc. przypada na lotnisko w Warszawie. Jak podkreślił Marzec ruch pasażerów systematycznie wzrasta, np. w Warszawie w maju w porównaniu z tym miesiącem w roku ubiegłym ruch zwiększył się o 14 proc., a Gdańsku - o ponad 20 proc.

"Tendencje są wzrostowe. Porty regionalne rozwijają się bardzo dynamicznie" zaznaczył Marzec.

Dodał, że współczynnik mobilności - czyli stosunek liczby mieszkańców do liczby pasażerów w Polsce jest niski - wynosi ok. 0,5 (20 mln pasażerów/40 mln mieszkańców) a w krajach Europy Zachodniej ten współczynnik sięga nawet 2.

"To pokazuje, że mamy jeszcze bardzo dużo do zrobienia" - dodał Marzec.

Szefowie lotnisk obejrzeli budowany w Świdniku pod Lublinem Port Lotniczy Lublin. Lotnisko to ma być oddane do użytku jeszcze w tym roku; pierwsze loty (do Londynu) zaplanowane są w grudniu.

Obecnie kończy się tam budowa terminala pasażerskiego, który ma być gotowy na przełomie lipca i sierpnia. Koszt jego budowy to blisko 67 mln zł. Terminal ma umożliwić bezkolizyjną obsługę ruchu pasażerskiego do jednego miliona pasażerów rocznie. We wrześniu planowane jest zakończenie budowy pasa startowego.

<!-- pagebreak //-->

Do terminala wjeżdżał będzie szynobus kursujący z Dworca Głównego w Lublinie, przez stację Lublin - Północ i Świdnik. Do końca października ma powstać tor dojazdowy o długości 2,2 km ze stacji w Świdniku k. Lublina do terminala lotniska. Tor będzie kosztował 8,1 mln zł netto, a 85 proc. kosztów pokryje dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013.

Budowa lotniska w Świdniku pochłonie łącznie ok. 400 mln zł. 144,5 mln zł dotacji będzie pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego, a reszta - z emisji obligacji oraz z budżetów samorządów, które są udziałowcami spółki budującej lotnisko. 100 proc. udziałów w spółce Port Lotniczy Lublin mają samorządy Lublina, Świdnika, województwa lubelskiego i powiatu świdnickiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.