PARTNER PORTALU
  • BGK

Niezwykły apel branży. Trzeba więcej inspektorów środowiska, żeby skutecznie kontrolować nasz biznes

  • AW    9 czerwca 2017 - 09:33
Niezwykły apel branży. Trzeba więcej inspektorów środowiska, żeby skutecznie kontrolować nasz biznes
Ustawa nie precyzuje, co ma zrobić dostawca, gdy w trakcie dostawy nowego urządzenia, konsument chce mu oddać stary, zużyty sprzęt, ale niekompletny (fot.pixabay)

- System zarządzania elektroodpadami, który jest niezwykle ważnym elementem całej unijnej gospodarki o obiegu zamkniętym, wymaga kompleksowego podejścia – podkreśla Michał Kanownik, prezes Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Branży RTV i IT „Cyfrowa Polska” .
• Najwyższa Izba Kontroli podała, że połowa skontrolowanych podmiotów zbierających elektrośmieci, czyniła to niezgodnie z obowiązującą ustawą. Nie zgadzał się stan faktyczny z deklarowanym, poza tym znaczna część podmiotów nie realizowała w ogóle obowiązku sprawozdawczego dla GIOŚ.

• Raport NIK potwierdza nasze zastrzeżenia, które branża sygnalizuje już od dawna – wynika ze stanowiska ZIPSEE „Cyfrowa Polska”.

• Niejasne przepisy, brak należytej kontroli i standardów oraz nieuczciwa konkurencja to zdaniem przedstawicieli firm branży elektronicznej w Polsce główne bolączki systemu w Polsce.

• Związek popiera zalecenia Izby o wprowadzenie instrumentów prawnych, które poprawiłyby kontrole i pozwoliłyby wyeliminować nieuczciwe podmioty z rynku.


Związek Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Branży RTV i IT „Cyfrowa Polska” odniósł się do najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli o tym jak działa system zarządzania zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym.

W raporcie stwierdzono jednoznacznie, że gospodarowanie elektrośmieciami w Polsce jest pełne nieprawidłowości. A tym samym cały system sprawozdawczy o zbieranym zużytym sprzęcie elektronicznym nie jest źródłem rzetelnych i wiarygodnych danych na rynku.

Kontrola systemu do poprawy

- Obecny system gospodarki elektrośmieciami jest nieszczelny. Swobodnie działają w nim firmy, które stosują nieuczciwe praktyki i nie wywiązują się z ustawowych obowiązków dotyczących zbierania zużytego sprzętu. A do tego dotychczasowe działania kontrolerów środowiska, którzy powinni walczyć z takimi patologiami na rynku, są nieskuteczne. Raport NIK potwierdza nasze zastrzeżenia – mówi prezes ZIPSEE „Cyfrowa Polska” Michał Kanownik.

Czytaj też: Zanim skorzystasz ze zbiórki elektrośmieci, sprawdź, kto ją organizuje

Jego zdaniem, by to zmienić, konieczne jest przyznanie Inspektorom Ochrony Środowiska narzędzi prawnych, które pozwoliłyby im w łatwiejszy i szybszy sposób wychwytywać miejsca w systemie, w których dochodzi do nieprawidłowości. Podobny wniosek zawiera raport NIK.

W ocenie ZIPSEE „Cyfrowa Polska” w uszczelnianiu rynku pomocne byłoby stworzenie systemu rejestrującego przepływ zużytego elektrosprzętu w czasie rzeczywistym. Potrzebne jest również wzmocnienie kadrowe w Inspektoratach Środowiska – postuluje Związek, który zauważa, że kontrole byłyby skuteczniejsze, gdyby zajmowała się nimi większa liczba urzędników niż jest to obecnie.

Doprecyzować definicję sprzętu niekompletnego

Najwyższa Izba Kontroli wykazała również w swoim raporcie, że u połowy skontrolowanych podmiotów zbierających takie odpady stwierdzono zbiórkę niekompletnego zużytego sprzętu lub części pochodzące z takiego urządzenia. W ocenie ZIPSEE „Cyfrowa Polska” taka sytuacja wynika z niejasności obecnych przepisów.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.