PARTNER PORTALU
  • BGK

NIK bada sposób zarządzania cmentarzami przez samorządy

  • PAP    24 lutego 2015 - 18:59
NIK bada sposób zarządzania cmentarzami przez samorządy
fot. pixabay.com

Kontrolę zarządzania cmentarzami przez wybrane gminy województwa wielkopolskiego rozpoczęła poznańska delegatura Najwyższej Izby Kontroli. To pierwsza tego typu kontrola w kraju.
Obecnie badane są cztery wielkopolskie jednostki, w tym Urząd Miasta Poznania. Dyrektor delegatury NIK Andrzej Aleksandrowicz poinformował PAP, że inspiracją do podjęcia działań były m.in. informacje o potencjalnych nieprawidłowościach, które docierały do NIK za pośrednictwem skarg.

Aleksandrowicz przypomniał, że sprawy związane z utrzymaniem cmentarzy komunalnych należą do zadań własnych gminy. Z kolei utrzymanie cmentarzy komunalnych i zarządzanie nimi należy do wójtów, burmistrzów, czy prezydentów miast, na których terenie cmentarz jest położony.

NIK nie ujawnia bliższych szczegółów związanych z prowadzonymi działaniami. Wiadomo, że jest to pierwsza tego typu kontrola dotycząca zarządzania cmentarzami przez gminy w skali kraju. Dyrektor delegatury przyznał, że usługi cmentarne są szczególnie zagrożone występowaniem nadużyć, a nawet korupcji.

"Mają miejsce przypadki likwidacji grobów bez powiadamiania rodziny. Często o zarządzaniu cmentarzem decydują rodzinne koneksje. W przypadku decyzji o wyborze zarządcy niepowiązanego organizacyjnie lub kapitałowo z gminą, gminy dokonują wyboru zarządcy z pominięciem obowiązujących w tym zakresie procedur" - podał.

Jak dodał, w samym województwie wielkopolskim przyjęto różne rozwiązania dotyczące wyboru podmiotu, któremu powierzono sprawy utrzymania i zarządzania cmentarzem, systemu finansowania cmentarzy komunalnych oraz wysokości stawek opłat i usług cmentarnych.

"Powszechnie wiadomo, że znaczące różnice ich wysokości występują nawet w sąsiadujących ze sobą gminach. W gminach województwa wielkopolskiego obowiązują też niejednolite zasady dotyczące organizacji pochówku przez zakłady pogrzebowe świadczące usługi na terenie cmentarza komunalnego" - podał.

O wynikach kontroli NIK poinformuje prawdopodobnie w czerwcu tego roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Starsza, 2015-02-25 13:38:01

    przecież płacimy za utrzymanie tych grobów na miejscu. już postanowiłam że po śmierci poddam się spaleniu i niech rozsypują na wietrze mój popiół!!!! Chciałabym miec możliwość zabrać z różnych zakątków Polski po trochu ziemi z moich przodków i umieścieć je gdzieś w jednym miejscu, bo dłużej nie da s...ię ani do nich jeżdzić na zaduszki ani ich utrzymywać w czystości. kolumbaria powinny być i klient powinien mieć możliwość wyboru.  rozwiń
  • leda, 2015-02-25 09:28:24

    a kto kontroluje cmentarze będące w zarządach kk? w wielu gminach przecież nie ma cmentarzy komunalnych, są tylko kościelne i tam panuje wolna amerykanka.