PARTNER PORTALU
  • BGK

NIK, koszty utrzymania straży miejskiej: Ile kosztuje strażnik?

  • pt    4 maja 2016 - 09:44
NIK, koszty utrzymania straży miejskiej: Ile kosztuje strażnik?
W Warszawie strażnicy kosztują najwięcej, ale są też skuteczni (fot.strazmiejska.waw.pl)

• Straże miejskie działające w miastach wojewódzkich we właściwy sposób realizowały zadania, zarówno ustawowe jak i te wskazane przez organy samorządu terytorialnego – stwierdza NIK.
• Izba podkreśla jednak, że efektywność ich realizacji była zróżnicowana.
Najwięcej pieniędzy, spośród wybranych do badania 16 miast wojewódzkich, przeznaczało na utrzymanie straży m.st. Warszawa. Średnio rocznie Warszawa wydała blisko 130 mln zł, tj. ponad cztery razy więcej niż drugi w kolejności Kraków (średnio rocznie ok. 30 mln zł.) i ponad 77 razy więcej niż Zielona Góra (średnio rocznie ok. 1,7 mln zł) - wynika z raportu pokontrolnego Najwyższej Izby Kontroli „Finansowanie straży miejskich”. Badaniami kontrolnymi objęto okres od 1 stycznia 2012 r. do 31 grudnia 2014 r. Czynności kontrolne przeprowadzono od 13 sierpnia do 30 listopada 2015 r.

 Czytaj: Straży miejska w Polsce: mniej mandatów, więcej pouczeń, płace ciągle kiepskie

Jak podkreśla Izba warunki pracy stworzone dla strażnika, które potencjalnie zwiększają bezpieczeństwo mieszkańców, rozumiane jako: obszar przypadający na strażnika (im mniejszy tym jego skuteczność może być lepsza) oraz liczba mieszkańców przypadająca na strażnika (im mniej mieszkańców tym skuteczniej może się zajmować ich sprawami) w objętych kontrolą strażach były zróżnicowane.


W najlepszej sytuacji byli mieszkańcy Warszawy - jeden strażnik miał średnio do obsługi: 1133 mieszkańców, tj. ponad 4 razy mniej niż strażnik w zajmującej ostatnie miejsce Zielonej Górze (4628 mieszkańców) oraz prawie 3 razy mniej niż strażnik w przedostatnim Szczecinie (3318 mieszkańców).

Również zdecydowanym liderem jeśli chodzi o powierzchnię przypadającą do obsługi przez jednego strażnika jest m.st. Warszawa.

Największa liczba interwencji przeliczeniowych (liczona jako iloczyn liczby wyników działań straży objętych ewidencją i wag im przypisanych), charakteryzująca wydajność w organizacji straży przypadała na jednego strażnika w: Szczecinie (2005), Warszawie (1977), Wrocławiu (1970), Krakowie (1834) i Poznaniu (1740).

Przy czym należy zwrócić uwagę, że Szczecin, Warszawa i Wrocław poprawiają swoje statystyki wysokim odsetkiem wykroczeń ujawnionych urządzeniami rejestrującymi prędkość pojazdów. Znacznie mniej interwencji przypada na strażnika w Zielonej Górze (559) i Rzeszowie (974).

Koszty działania Staży Miejskiej

Najistotniejszy z punktu widzenia mieszkańców (płatników podatków, z których m.in. straże są finansowane) jest wskaźnik kosztów przypadających na jednego mieszkańca. Zdecydowanie najwyższy jest on w Warszawie (ponad 75 zł).×
KOMENTARZE (1)

  • zmniejszać biurokrację, 2016-05-29 14:33:08

    Zlikwidować w ramach oszczędności dla budżetu miasta tego typu niepotrzebnie rozdęte instytucje. Strażnicy i tak nie zajmują się generalnie niczym poza ściąganiem mandatów za niewłaściwe parkowanie. Nie stać nas na utrzymywanie kolejnych zbędnych miastu pierdzistołków w nadmiernie rozbudowanych za... poprzedniej władzy tego typu tworach. Zaoszczędzone pieniądze przekazać dla policji.  rozwiń