PARTNER PORTALU
 • BGK

NIK o zarządzaniu zielenią w miastach. Brakuje skutecznej ochrony przed zabudową

 • KDS    23 stycznia 2018 - 09:15
NIK o zarządzaniu zielenią w miastach. Brakuje skutecznej ochrony przed zabudową
Łącznie w skontrolowanych miastach liczba usuniętych drzew była o blisko 17 proc. większa niż liczba nowo posadzonych. (fot.Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie, kontrola NIK)

Najwyższa Izba Kontroli pozytywnie oceniła zasady zarządzania zielenią miejską przez samorządy. Ich zastrzeżenia wzbudziło niedostateczne uwzględnianie terenów zieleni w planowaniu przestrzennym, przez co ich powierzchnia jest coraz mniejsza. Miasta dużo częściej wycinają niż sadzą nowe drzewa.
 • We wtorek (23.01) NIK opublikowała wyniki najnowszej kontroli, w której pod lupę wzięła zasady zarządzania terenami zielonymi w dziewięciu miastach.  
 • - Tereny zielone były właściwe utrzymane i zagospodarowane a samorządy współpracowały z lokalnymi społecznościami i prowadziły działalność edukacyjną w tym zakresie - czytamy w raporcie. 
 • Mimo to NIK rekomenduje burmistrzom i prezydentom miast lepszą ochronę terenów zielonych poprzez wpisywanie ich do miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. 

Kontrolerzy NIK odwiedzili Warszawe, Łódź, Piotrków Trybunalski, Wrocław, Legnicę, Katowice, Tarnowskie Góry, Kraków i Nowy Sącz. Z zebranych przez nich informacji wynika, że tereny zieleni nie były skutecznie chronione przed rozwijającą się zabudową. Zielone tereny zarządzane przez samorządy stanowiły od 1,8 proc. (Nowy Sącz) do 8,8 proc. (Warszawa) ogólnej powierzchni gmin. Co ciekawe, ich udział w ogólnej powierzchni miast mieścił się w przedziale od 22 proc. w Piotrkowie Trybunalskim do 52 proc. w Katowicach.

- Dokumenty strategiczne miast zawierały zagadnienia dotyczące terenów zieleni wraz ze wskazaniem konkretnych działań i terminów na ich realizację. Jednak mimo to - w porównaniu do 2014 roku - łączna powierzchnia terenów zieleni, którymi zarządzały miasta, nie zwiększyła się (wyjątek stanowiły Piotrków Trybunalski oraz Wrocław). W sześciu miastach (z dziewięciu skontrolowanych) nastąpił spadek udziałów terenów zieleni i wód w łącznej strukturze powierzchni objętych planami miejscowymi - wskazują na problem kontrolerzy NIK. 

Dlatego NIK rekomenduje burmistrzom i prezydentom miast, by do ochrony terenów zielonych częściej stosowali miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. 

Piły w ruch

NIK zwraca uwagę, że choć miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego obejmowały coraz większą powierzchnię całkowitą miast, to wskaźniki dotyczące terenów zieleni nie poprawiły się.

 

Ich powierzchnia, przypadająca na jednego mieszkańca w porównaniu z danymi z 2014 r. zmniejszyła się w przypadku trzech miast, nie zmieniła się również w trzech miastach i wzrosła również w trzech. Przy czym zanotowany wzrost był spowodowany przede wszystkim spadkiem liczby mieszkańców.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • Beb, 2018-01-24 08:31:23

  Uuuu jaki z ciebie mądry profesorek. Rozgryzłeś wszystkich. Co?... Nie siedź na czterech literach tylko rozwijaj zieleń w okolicy, sam zobaczysz jak się na tym fajnie kabze nabija. Daj znać jak ci się uda!
 • Prof. Glass, 2018-01-23 14:57:12

  Bezradni radni! Bolszewicy wymóżdżyli 40 lat temu i nie uda się żeby było dla ludzi, po ludzku,mądrze co? Tylko te napychanie kabzy? Co!