PARTNER PORTALU
  • BGK

NIK: Odpady i elektrośmieci nie są poprawnie utylizowane. Można zrobić więcej

  • GP    7 czerwca 2017 - 13:38
NIK: Odpady i elektrośmieci nie są poprawnie utylizowane. Można zrobić więcej
Ujrzał światło dzienne nowy raport NIK, kontrola obejmowała utylizację elektrośmieci. (fot.:wikimedia.org/CC)

Najwyższa Izba Kontroli (NIK) opublikowała nowy raport dotyczący śmieci. Wnioski są mało optymistyczne, elektrośmieci są źle gromadzone, co gorsza często mówimy wręcz o łamaniu prawa.
• NIK stwierdziła, że połowa skontrolowanych podmiotów zbierających elektrośmieci, czyniła to niezgodnie z obowiązującą ustawą.

• NIK ma wskazówki, jak poprawić sytuację. Ich adresatami są Ministerstwo Środowiska i Główny Inspektor Ochrony Środowiska.

• Raport NIK z kontroli można znaleźć na stronach Izby, są też dołączone do tego materiału.

Najwyższa Izba Kontroli (NIK) w środę (7 czerwca) upubliczniła nowy raport o elektrośmieciach i zarządzaniu zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym (ZSEE). Wedle ustaleń prac kontrolerów można wiele poprawić w zarządzaniu utylizacją elektrośmieci. Co więcej podmioty zaangażowane w system gospodarowania zużytym sprzętem nie przestrzegają przepisów w zakresie swojej działalności.

Brakuje standardów przetwarzania elektroodpadów, a system sprawozdawczy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym nie jest źródłem rzetelnych i wiarygodnych danych.

Jak informował NIK na swoich stronach internetowych, ponad połowa skontrolowanych przez Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska (WIOŚ) podmiotów prowadzących działalność w zakresie zbierania lub przetwarzania zużytego sprzętu nie spełniała warunków w zakresie właściwego wyposażenia, magazynowania i przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

- Połowa skontrolowanych podmiotów zbierających elektrośmieci czyniła to niezgodnie z ustawą i umieszczała zużyty sprzęt łącznie z innymi odpadami oraz zbierała niekompletny zużyty sprzęt lub części pochodzące ze zużytego sprzętu - zaznaczali kontrolerzy Krzysztofa Kwiatkowskiego. - Kontrole WIOŚ przeprowadzone u zbierających ZSEE nieujętych w rejestrze GIOŚ (w punktach skupu złomu) wykazały także m.in. przypadki nielegalnego demontażu zużytego sprzętu.

Nie ma ewidencji, nie ma sprawozdań

Większość podmiotów funkcjonujących w systemie zarządzania ZSEE nie wywiązywała się z obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów bądź wykonywała go niezgodnie ze stanem faktycznym.

Poza tym znaczna ich część nie realizowała obowiązku sprawozdawczego polegającego na sporządzeniu i przedłożeniu Głównemu Inspektorowi Ochrony Środowiska (GIOŚ) sprawozdań wynikających z przepisów o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektrycznym bądź wykonywała go nieterminowo lub nierzetelnie. Wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska w przypadku stwierdzenia tego typu nieprawidłowości często, uznając je za nieistotne, odstępowały od wymierzenia kary w drodze mandatu karnego, poprzestając na pouczeniu.MultimediaREKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.