PARTNER PORTALU
  • BGK

NIK skontroluje system gospodarki odpadami i RIO

  • pt    4 września 2014 - 12:55
NIK skontroluje system gospodarki odpadami i RIO

Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski zapowiedział, że jeszcze we wrześniu ruszy kolejna kompleksowa kontrola dotycząca gospodarki odpadami.
Analizy przedkontrolne sugerują, że największym problemem jest brak wydolnego monitoringu tego, co dzieje się z odpadami po odebraniu ich przez przedsiębiorców.

Czytaj: Kwiatkowski: samorządy nie przejadają publicznych pieniędzy

Brak rzetelnych informacji, wzmocniony niestabilnością przepisów i brakiem standardów segregacji śmieci, powoduje, że dziś trudno odpowiedzieć na podstawowe pytania:

*czy w Polsce zwiększył się wskaźnik odzysku odpadów?

*czy śmieci trafiają do Regionalnych Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych?

*czy śmieci nie giną gdzieś po drodze i wcale nie są przetwarzane?

Kontrola poszerzona o badanie ankietowe powinna – zdaniem prezesa - przynieść odpowiedź na pytanie, jak działa system gospodarowania odpadami komunalnymi po roku od jego wprowadzenia.

Czytaj też: Zmiany w wieloletnich prognozach finansowych według RIO

Prezes NIK poinformował także, że w planie pracy Najwyższej Izby Kontroli na 2014 r. jest kontrola pracy regionalnych izb obrachunkowych w zakresie przeciwdziałania zagrożeniom wynikającym z nadmiernego zadłużania się jednostek samorządu terytorialnego. Wyniki tej kontroli powinny być przydatne zarówno dla samorządów, jak i regionalnych izb obrachunkowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.