NIK skontroluje system gospodarki odpadami i RIO

Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski zapowiedział, że jeszcze we wrześniu ruszy kolejna kompleksowa kontrola dotycząca gospodarki odpadami.
NIK skontroluje system gospodarki odpadami i RIO

Analizy przedkontrolne sugerują, że największym problemem jest brak wydolnego monitoringu tego, co dzieje się z odpadami po odebraniu ich przez przedsiębiorców.

Czytaj: Kwiatkowski: samorządy nie przejadają publicznych pieniędzy

Brak rzetelnych informacji, wzmocniony niestabilnością przepisów i brakiem standardów segregacji śmieci, powoduje, że dziś trudno odpowiedzieć na podstawowe pytania:

*czy w Polsce zwiększył się wskaźnik odzysku odpadów?

*czy śmieci trafiają do Regionalnych Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych?

*czy śmieci nie giną gdzieś po drodze i wcale nie są przetwarzane?

Kontrola poszerzona o badanie ankietowe powinna – zdaniem prezesa - przynieść odpowiedź na pytanie, jak działa system gospodarowania odpadami komunalnymi po roku od jego wprowadzenia.

Czytaj też: Zmiany w wieloletnich prognozach finansowych według RIO

Prezes NIK poinformował także, że w planie pracy Najwyższej Izby Kontroli na 2014 r. jest kontrola pracy regionalnych izb obrachunkowych w zakresie przeciwdziałania zagrożeniom wynikającym z nadmiernego zadłużania się jednostek samorządu terytorialnego. Wyniki tej kontroli powinny być przydatne zarówno dla samorządów, jak i regionalnych izb obrachunkowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE