PARTNER PORTALU
 • BGK

Nikt nie chce być opiekunem dziennym

 • PAP/GK    31 sierpnia 2012 - 08:57
Nikt nie chce być opiekunem dziennym

Są miasta, w których nie zgłosiła się ani jedna osoba chętna, by zostać opiekunem dziennym. Według samorządowców, jest to spowodowane zbyt skomplikowanymi regulacjami w tym zakresie.
We Wrocławiu rodzice, którzy chcą posłać dziecko do żłobka, nie powinni mieć z tym problemu. Urząd miasta stara się przygotować tyle miejsc, ile jest podań. Największym zainteresowaniem cieszą się żłobki publiczne, których jest w mieście 15.

Czytaj też: Żłobki i kluby dziecięce przebadane

Jak poinformowała w środę Anna Bytońska z Urzędu Miasta we Wrocławiu, obecnie jest 2900 miejsc w żłobkach publicznych i niepublicznych, i to niemal w 100 proc. pokrywa zapotrzebowanie na tego typu opiekę nad najmłodszymi dziećmi. We Wrocławiu jest 15 żłobków publicznych oraz niemal dwa razy tyle, bo 29, placówek niepublicznych.

„Obecnie brakuje nam ok. 40 miejsc, ale jesteśmy w trakcie rekrutacji i wciąż zgłaszają się do nas żłobki niepubliczne, które mają jeszcze wolne miejsca” – powiedziała Bytońska. Dodała, że prawdopodobnie w ciągu miesiąca, dwóch, wszystkie dzieci, które rodzice chcą oddać do żłobka, zostaną do nich przyjęte.

Bytońska zaznaczyła, że we Wrocławiu zwiększa się liczbę miejsc w żłobkach na podstawie liczby zgłoszeń. „Reagujemy na bieżąco. Nie przygotowujemy tylu miejsc, ile mamy dzieci, lecz tyle, ile jest podań” – mówiła Bytońska.

Pan Robert, ojciec rocznego Borysa i 6-letniej Mai, powiedział, że nigdy nie miał problemów z przyjęciem swoich dzieci do żłobka, choć swoje dzieci wysyła tylko do publicznych placówek. „Najpierw chodziła córka, która dostała się bez żadnych problemów. Teraz od września do żłobka pójdzie Borys. Wypełniłem stosowne dokumenty i dostałem odpowiedź, że syn został przyjęty” – wyjaśnił.

We Wrocławiu zgłosiło się też ośmiu opiekunów dziennych (to nowa forma opieki nad dziećmi), którzy przeszli pomyślnie weryfikację – od września urząd miasta podpisze z nimi umowę.

<!-- pagebreak //-->×
KOMENTARZE (7)

 • kOLARGOL, 2012-09-15 09:03:27

  No właśnie! Nikt nie chce być opiekunem DZIENNYM!
 • q-ku, 2012-09-14 08:38:22

  jak słyszę komentarze "za takie marne pieniądze?" to wiem, że w Polsce nie ma bezrobocia ani kryzysu
 • kra, 2012-09-03 10:09:11

  A taka przydatna miała być ta nowa forma opieki i porażka