Niska emisja w Krakowie przyjęta

  • GK/krakow.pl
  • 12-05-2011
  • drukuj
Zamiast pieców opalanych węglem – ogrzewanie elektryczne, gazowe lub podłączenie do sieci CO i to z dopłatą z miejskiej kasy. Radni przyjęli Program Ograniczania Niskiej Emisji dla Krakowa.
Niska emisja w Krakowie przyjęta

Miasto będzie mogło dofinansowywać wymianę starych pieców na nowoczesne rozwiązania grzewcze. Program określa zasady udzielania dotacji na realizację zdań z zakresu ochrony środowiska, obejmujących trwałą zmianę systemu ogrzewania opartego na paliwie stałym m.in. poprzez podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, czy zastosowanie ogrzewania gazowego, elektrycznego i olejowego.

Czytaj też: Pokaż czym palisz w piecu

Uchwała jest kontynuacją programów dofinansowywania wymiany starych pieców węglowych na nowoczesne rozwiązania proekologiczne, realizowanych od 1995 roku. W 2010 roku, z uwagi na zmienione przez rząd przepisy prawne, miasto musiało wstrzymać realizację programu likwidacji niskiej emisji.

Czytaj też: Miasto dołoży krakowianom do czystego ogrzewania

Od 1995 do 2009 roku w Krakowie zrealizowano wnioski dotyczące likwidacji niskiej emisji na kwotę niemal 12 milionów złotych. W tym czasie zlikwidowano ponad 19 tysięcy starych pieców węglowych i 325 kotłowni.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (4)ZOBACZ WSZYSTKIE

Witam wszystkich, wczoraj w internecie znalazłem artykuł o program ograniczenia niskiej emisji palenisk węglowych w Krakowie. Mam nadzieję że smog z nad Krakowa i okolic zniknie, sam przystępuje do tego programu. Znalazłem również artykuł, który może zaciekawić wiele osób, które chcą wymienić stare,... węglowe ogrzewanie. Pozdrawiam rozwiń

sylwester, 2013-01-16 15:28:01 odpowiedz

Szkoda, ze nie docenia sie biomasy stałej. Mamy w kraju tanie brykiety z agrobiomasy. W pełni ekologiczne, a do tego wytwarzane w gospodarstwach rolniczych obok miast i aglomeracji. Zamiana węgla na inne paliwa kopalne nie jest ekologiczne, a do tego bardzo drogie. W moim przekonaniu agrobiomasa to... jet najlepsze rozwiazanie. rozwiń

romi, 2012-11-04 10:34:55 odpowiedz

Dlaczego nie wprowadzic oplaty ekologicznej dla palaczy ktorzy maja inne mozliwosci ogrzewania a pala w piecu bo tak jest taniej.

adm, 2011-08-10 21:34:35 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE