PARTNER PORTALU
 • BGK

Niska emisja w Krakowie przyjęta

 • GK/krakow.pl    12 maja 2011 - 10:52
Niska emisja w Krakowie przyjęta

Zamiast pieców opalanych węglem – ogrzewanie elektryczne, gazowe lub podłączenie do sieci CO i to z dopłatą z miejskiej kasy. Radni przyjęli Program Ograniczania Niskiej Emisji dla Krakowa.




Miasto będzie mogło dofinansowywać wymianę starych pieców na nowoczesne rozwiązania grzewcze. Program określa zasady udzielania dotacji na realizację zdań z zakresu ochrony środowiska, obejmujących trwałą zmianę systemu ogrzewania opartego na paliwie stałym m.in. poprzez podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, czy zastosowanie ogrzewania gazowego, elektrycznego i olejowego.

Czytaj też: Pokaż czym palisz w piecu

Uchwała jest kontynuacją programów dofinansowywania wymiany starych pieców węglowych na nowoczesne rozwiązania proekologiczne, realizowanych od 1995 roku. W 2010 roku, z uwagi na zmienione przez rząd przepisy prawne, miasto musiało wstrzymać realizację programu likwidacji niskiej emisji.

Czytaj też: Miasto dołoży krakowianom do czystego ogrzewania

Od 1995 do 2009 roku w Krakowie zrealizowano wnioski dotyczące likwidacji niskiej emisji na kwotę niemal 12 milionów złotych. W tym czasie zlikwidowano ponad 19 tysięcy starych pieców węglowych i 325 kotłowni.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!






×
KOMENTARZE (4)

 • sylwester, 2013-01-16 15:28:01

  Witam wszystkich, wczoraj w internecie znalazłem artykuł o program ograniczenia niskiej emisji palenisk węglowych w Krakowie. Mam nadzieję że smog z nad Krakowa i okolic zniknie, sam przystępuje do tego programu. Znalazłem również artykuł, który może zaciekawić wiele osób, które chcą wymienić stare,... węglowe ogrzewanie. Pozdrawiam  rozwiń
 • romi, 2012-11-04 10:34:55

  Szkoda, ze nie docenia sie biomasy stałej. Mamy w kraju tanie brykiety z agrobiomasy. W pełni ekologiczne, a do tego wytwarzane w gospodarstwach rolniczych obok miast i aglomeracji. Zamiana węgla na inne paliwa kopalne nie jest ekologiczne, a do tego bardzo drogie. W moim przekonaniu agrobiomasa to... jet najlepsze rozwiazanie.  rozwiń
 • adm, 2011-08-10 21:34:35

  Dlaczego nie wprowadzic oplaty ekologicznej dla palaczy ktorzy maja inne mozliwosci ogrzewania a pala w piecu bo tak jest taniej.