PARTNER PORTALU
  • BGK

Niskoemisyjne autobusy sposobem na smog?

  • PAP/AT    27 marca 2017 - 06:58
Niskoemisyjne autobusy sposobem na smog?
Rząd ułatwi eksploatację pojazdów niskoemisyjnych (zdj. ilustracyjne/fot.wikipedia.org)

Dym i spaliny coraz mocniej doskwierają zarówno mieszkańcom. Rząd przygotował projekt, który ułatwi wprowadzanie na rynek oraz eksploatację, m.in. w drogowym transporcie publicznym, pojazdów zasilanych paliwami alternatywnymi.
Rząd ułatwi wejście na rynek oraz eksploatację niskoemisyjnych pojazdów. Chodzi przede wszystkim o ciężarówki i tabor do transportu publicznego - pisze "Puls Biznesu".

Dym i spaliny coraz mocniej doskwierają zarówno mieszkańcom dużych miast, jak też małych miejscowości. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa przygotowało projekt rozporządzenia, które ułatwi wprowadzanie na rynek oraz eksploatację, m.in. w drogowym transporcie publicznym, pojazdów zasilanych paliwami alternatywnymi.

Wprowadza też ich definicję, zgodnie z którą za paliwa alternatywne uznaje się energię elektryczną, wodór, gazy LNG i CNG i LPG, a nawet odpady.

Czytaj też: Ponad 17 mln z UE na dofinansowanie transportu miejskiego

Przedsiębiorcy przekonują, że autobusy na paliwa alternatywne byłyby powszechnie stosowane, gdyby samorządy mocniej promowały je w przetargach.

Istotne znaczenie ma także dostęp do stacji zasilania i tankowania.

"Jeśli w najbliższych latach pojawi się gęsta sieć stacji zasilania, będziemy zainteresowani inwestowaniem w tabor zasilany energią elektryczną czy LNG lub CNG. Takie paliwa są nie tylko niskoemisyjne, ale też tańsze w eksploatacji, co pozwoli nam na obniżenie cen biletów" - mówi Piotr Pogonowski, dyrektor marketingu i komunikacji w PolskiBus.com.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • BUSOMAT PL, 2017-03-27 16:19:55

    Przyszlosc to autobusy elektryczne