Niższe czynsze w Elblągu

Prezydent Elbląga podpisał rozporządzenie, na mocy którego od 1 stycznia 2014 roku mieszkańcy mieszkań komunalnych i socjalnych zapłacą niższe czynsze.
Niższe czynsze w Elblągu

W przypadku mieszkań komunalnych obniżka wynosić będzie 2,04 zł za metr kwadratowy - poinformowało biuro prasowe magistratu w tym mieście.

Jak poinformowało biuro prasowe elbląskiego magistratu, zmiana stawek czynszu w mieszkaniach należących do Zarządu Budynków Komunalnych będzie następująca: w mieszkaniach komunalnych opłata za metr kwadratowy wynosić będzie 6 zł (teraz jest to 8,04 zł), w lokalach socjalnych opłata wynosić będzie 1,80 zł za metr (obecnie jest to 2,40 zł za metr), a w lokalach tymczasowych opłata wyniesie 0,9 zł (obecnie 1,2 zł).

Obniżki czynszów w miejskich lokalach prezydent Jerzy Wilk (PiS) zapowiadał w kampanii wyborczej, była to jedna z jego kluczowych deklaracji.

„Teraz przyszedł czas na realizację tych zapowiedzi. Niższe stawki mają z jednej strony przynieść ulgę w portfelach mieszkańców, a tych, którzy zalegają z płaceniem mają zachęcić do bieżącego regulowania należności" - powiedział Wilk cytowany przez jego biuro prasowe.

Wysokie opłaty za lokale komunalne spowodowały w tym mieście wzrost zadłużenia lokatorów. Wzrost wszystkich należności czynszowych od początku 2013 roku do końca sierpnia wyniósł 3,1 mln zł. (w analogicznym okresie przed podwyżką czynszów tj. w 2012 roku należności lokatorów wynosiły 1,06 mln zł).

Elbląski magistrat poinformował także w poniedziałek, że firma zarządzająca lokalami komunalnymi (ZBK) od października ma nowego szefa - Artura Adamczuka.

Zapowiedział on restrukturyzację firmy do końca 2014 roku. W jej efekcie m.in. zatrudnienie w ZBK ma się zmniejszyć z 70 do 50 osób (część odejdzie na emerytury), elbląski ZBK zrezygnował także z usług zewnętrznej firmy z Gdańska zajmującej się windykacją długów od mieszkańców (w 2012 roku firma windykacyjna odzyskała 500 tys. zł długów od lokatorów ZBK, a pracownicy biura windykacji działającego w ZBK blisko 800 tys. zł).

Jak podano w komunikacie część obecnych zadań ZBK przejmą miejskie wydziały. Efektem restrukturyzacji mają być oszczędności na poziomie 615 tys. zł. rocznie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Moim zdaniem błędem jest ustalanie kwotowych wartości czynszu za lokale komunalne. Lokal komunalny jest formą pomocy społecznej i lepiej byłoby ustalić czynsz za jego wynajem w wysokości określonego procentu od udokumentowanych dochodów (udokumentowanych np. na podstawie zaświadczenia z US). W skraj...nym przypadku - jeżeli dochody rodziny są bardzo niskie lub wręcz żadne (rodzina żyje wyłącznie z zasiłków i opieki społecznej), czynsz powinien wynosić 0 złotych. Z drugiej strony, rodziny, których dochody pozwalają na wynajem mieszkania na rynku komercyjnym, a które mieszkają w lokalach komunalnych, powinny dostać wypowiedzenie umów. rozwiń

krzyciel, 2013-10-07 20:51:42 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE