PARTNER PORTALU
  • BGK

Niższe czynsze w Elblągu

  • PAP    7 października 2013 - 19:02
Niższe czynsze w Elblągu

Prezydent Elbląga podpisał rozporządzenie, na mocy którego od 1 stycznia 2014 roku mieszkańcy mieszkań komunalnych i socjalnych zapłacą niższe czynsze.
W przypadku mieszkań komunalnych obniżka wynosić będzie 2,04 zł za metr kwadratowy - poinformowało biuro prasowe magistratu w tym mieście.

Jak poinformowało biuro prasowe elbląskiego magistratu, zmiana stawek czynszu w mieszkaniach należących do Zarządu Budynków Komunalnych będzie następująca: w mieszkaniach komunalnych opłata za metr kwadratowy wynosić będzie 6 zł (teraz jest to 8,04 zł), w lokalach socjalnych opłata wynosić będzie 1,80 zł za metr (obecnie jest to 2,40 zł za metr), a w lokalach tymczasowych opłata wyniesie 0,9 zł (obecnie 1,2 zł).

Obniżki czynszów w miejskich lokalach prezydent Jerzy Wilk (PiS) zapowiadał w kampanii wyborczej, była to jedna z jego kluczowych deklaracji.

„Teraz przyszedł czas na realizację tych zapowiedzi. Niższe stawki mają z jednej strony przynieść ulgę w portfelach mieszkańców, a tych, którzy zalegają z płaceniem mają zachęcić do bieżącego regulowania należności" - powiedział Wilk cytowany przez jego biuro prasowe.

Wysokie opłaty za lokale komunalne spowodowały w tym mieście wzrost zadłużenia lokatorów. Wzrost wszystkich należności czynszowych od początku 2013 roku do końca sierpnia wyniósł 3,1 mln zł. (w analogicznym okresie przed podwyżką czynszów tj. w 2012 roku należności lokatorów wynosiły 1,06 mln zł).

Elbląski magistrat poinformował także w poniedziałek, że firma zarządzająca lokalami komunalnymi (ZBK) od października ma nowego szefa - Artura Adamczuka.

Zapowiedział on restrukturyzację firmy do końca 2014 roku. W jej efekcie m.in. zatrudnienie w ZBK ma się zmniejszyć z 70 do 50 osób (część odejdzie na emerytury), elbląski ZBK zrezygnował także z usług zewnętrznej firmy z Gdańska zajmującej się windykacją długów od mieszkańców (w 2012 roku firma windykacyjna odzyskała 500 tys. zł długów od lokatorów ZBK, a pracownicy biura windykacji działającego w ZBK blisko 800 tys. zł).

Jak podano w komunikacie część obecnych zadań ZBK przejmą miejskie wydziały. Efektem restrukturyzacji mają być oszczędności na poziomie 615 tys. zł. rocznie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • krzyciel, 2013-10-07 20:51:42

    Moim zdaniem błędem jest ustalanie kwotowych wartości czynszu za lokale komunalne. Lokal komunalny jest formą pomocy społecznej i lepiej byłoby ustalić czynsz za jego wynajem w wysokości określonego procentu od udokumentowanych dochodów (udokumentowanych np. na podstawie zaświadczenia z US). W skraj...nym przypadku - jeżeli dochody rodziny są bardzo niskie lub wręcz żadne (rodzina żyje wyłącznie z zasiłków i opieki społecznej), czynsz powinien wynosić 0 złotych. Z drugiej strony, rodziny, których dochody pozwalają na wynajem mieszkania na rynku komercyjnym, a które mieszkają w lokalach komunalnych, powinny dostać wypowiedzenie umów.  rozwiń