PARTNER PORTALU
  • BGK

Niższe koszty i większa konkurencyjność dzięki oszczędności energii

  • Artykuł promocyjny dostarczony przez firmę CEZ ESCO Polska    19 czerwca 2017 - 14:46
Niższe koszty i większa konkurencyjność dzięki oszczędności energii

Im mniej pieniędzy zużywa przedsiębiorstwo, tym niższe rachunki, a co za tym idzie, więcej pieniędzy w budżecie na inwestycje i rozwój biznesu. Termomodernizacja budynków, wymiana oświetlenia czy instalacje własnych źródeł energii to tylko niektóre z rozwiązań, jakie mogą wdrożyć zakłady przemysłowe, by zwiększyć swoją konkurencyjność.
Choć ustawowy obowiązek poprawy efektywności energetycznej dotyczy głównie tzw. branż energochłonnych (m.in. hut, cementowni, czy producentów wyrobów papierniczych), lepsze gospodarowanie energią przynosi korzyści w każdym przedsiębiorstwie.

Oszczędne budynki latem i zimą

Zmorą wielu firm są przestarzałe, tracące wiele energii budynki. Termoizolacja ścian, wymiana stolarki okiennej, modernizacja urządzeń wytwarzających ciepło i chłód oraz infrastruktury przesyłowej to rozwiązania pozwalające oszczędzać energię nie tylko w sezonie grzewczym, lecz również latem. W najgorętsze dni zaizolowane ściany pomagają utrzymać optymalną temperaturę w pomieszczeniach. Zmodernizowanie systemu wentylacji i chłodzenia gwarantuje dodatkowe oszczędności w czasie upałów.

Duże ilości energii w zakładach pochłania oświetlenie. Generowane przez nie rachunki stanowią nawet 20 proc. kosztów eksploatacyjnych. Wykorzystanie technologii LED i nowoczesnych systemów zarządzania oświetleniem znacznie redukuje te wydatki. Dodatkowe oszczędności energii elektrycznej przyniesie renowacja urządzeń energetycznych. Ich remont lub wymiana zmniejszą również koszty serwisu i konserwacji.

Bezpieczna i tania energia z własnych źródeł

Niższe rachunki za energię gwarantuje także instalacja własnych urządzeń do jej produkcji. Najpopularniejsze technologie to fotowoltaika (panele słoneczne) oraz kogeneracja – wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła lub chłodu w tym samym procesie.

Montaż własnych źródeł nie tylko zmniejsza rachunki za energię. Gwarantuje też jej stabilne dostawy w przypadku awarii Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Panele słoneczne wytwarzają energię elektryczną szczególnie intensywnie latem, gdy istnieje największe ryzyko ograniczeń w jej poborze i dostarczaniu. Ostatnio taka sytuacja wystąpiła podczas sierpniowych upałów w 2015 roku.

Kogeneracja to rozwiązanie, które najlepiej sprawdza się w obiektach zużywających znaczne ilości ciepła. Do produkcji energii wykorzystuje gaz lub węgiel. Zakłady wytwarzające dużo odpadów organicznych mogą dodatkowo zamontować urządzenia do produkcji biogazu, które zmniejszają wydatki na wywóz i utylizację oraz na zakup paliwa.

Wdrażanie projektu bez obciążania budżetu

Aby dopasować projekt do potrzeb zakładu, jego przygotowanie należy poprzedzić analizą i audytem dotychczasowego zużycia energii. Warto to zlecić ekspertom z firmy ESCO, którzy specjalizują się w planowaniu i wdrażaniu działań służących poprawie efektywności energetycznej. Szczególnie atrakcyjna dla zamawiającego jest współpraca w ramach umowy z gwarantowanymi oszczędnościami energii. Na jej mocy ESCO finansuje projekt, który następnie jest spłacany z dodatkowych środków, uzyskanych dzięki zmniejszeniu poboru energii. Wartość tych oszczędności jest zagwarantowana przez firmę ESCO.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Marco38, 2017-06-20 17:43:31

    Wydatki na energię to zwykle jedna z kluczowych pozycji kosztach przedsiębiorstw. Nic dziwnego w końcu dziś większość maszyn zasilana jest prądem. Warto wiec je szukać na tym polu oszczędności. W tym aspekcie bardzo pomocne okazują się grupowe zakupy energii, takie transakcje przeprowadza od kilku l...at platforma Ogarniamprad.pl  rozwiń