Niższe koszty i większa konkurencyjność dzięki oszczędności energii

  • Artykuł promocyjny dostarczony przez firmę CEZ ESCO Polska
  • 19-06-2017
  • drukuj
Im mniej pieniędzy zużywa przedsiębiorstwo, tym niższe rachunki, a co za tym idzie, więcej pieniędzy w budżecie na inwestycje i rozwój biznesu. Termomodernizacja budynków, wymiana oświetlenia czy instalacje własnych źródeł energii to tylko niektóre z rozwiązań, jakie mogą wdrożyć zakłady przemysłowe, by zwiększyć swoją konkurencyjność.
Niższe koszty i większa konkurencyjność dzięki oszczędności energii

Choć ustawowy obowiązek poprawy efektywności energetycznej dotyczy głównie tzw. branż energochłonnych (m.in. hut, cementowni, czy producentów wyrobów papierniczych), lepsze gospodarowanie energią przynosi korzyści w każdym przedsiębiorstwie.

Oszczędne budynki latem i zimą

Zmorą wielu firm są przestarzałe, tracące wiele energii budynki. Termoizolacja ścian, wymiana stolarki okiennej, modernizacja urządzeń wytwarzających ciepło i chłód oraz infrastruktury przesyłowej to rozwiązania pozwalające oszczędzać energię nie tylko w sezonie grzewczym, lecz również latem. W najgorętsze dni zaizolowane ściany pomagają utrzymać optymalną temperaturę w pomieszczeniach. Zmodernizowanie systemu wentylacji i chłodzenia gwarantuje dodatkowe oszczędności w czasie upałów.

Duże ilości energii w zakładach pochłania oświetlenie. Generowane przez nie rachunki stanowią nawet 20 proc. kosztów eksploatacyjnych. Wykorzystanie technologii LED i nowoczesnych systemów zarządzania oświetleniem znacznie redukuje te wydatki. Dodatkowe oszczędności energii elektrycznej przyniesie renowacja urządzeń energetycznych. Ich remont lub wymiana zmniejszą również koszty serwisu i konserwacji.

Bezpieczna i tania energia z własnych źródeł

Niższe rachunki za energię gwarantuje także instalacja własnych urządzeń do jej produkcji. Najpopularniejsze technologie to fotowoltaika (panele słoneczne) oraz kogeneracja – wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła lub chłodu w tym samym procesie.

Montaż własnych źródeł nie tylko zmniejsza rachunki za energię. Gwarantuje też jej stabilne dostawy w przypadku awarii Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Panele słoneczne wytwarzają energię elektryczną szczególnie intensywnie latem, gdy istnieje największe ryzyko ograniczeń w jej poborze i dostarczaniu. Ostatnio taka sytuacja wystąpiła podczas sierpniowych upałów w 2015 roku.

Kogeneracja to rozwiązanie, które najlepiej sprawdza się w obiektach zużywających znaczne ilości ciepła. Do produkcji energii wykorzystuje gaz lub węgiel. Zakłady wytwarzające dużo odpadów organicznych mogą dodatkowo zamontować urządzenia do produkcji biogazu, które zmniejszają wydatki na wywóz i utylizację oraz na zakup paliwa.

Wdrażanie projektu bez obciążania budżetu

Aby dopasować projekt do potrzeb zakładu, jego przygotowanie należy poprzedzić analizą i audytem dotychczasowego zużycia energii. Warto to zlecić ekspertom z firmy ESCO, którzy specjalizują się w planowaniu i wdrażaniu działań służących poprawie efektywności energetycznej. Szczególnie atrakcyjna dla zamawiającego jest współpraca w ramach umowy z gwarantowanymi oszczędnościami energii. Na jej mocy ESCO finansuje projekt, który następnie jest spłacany z dodatkowych środków, uzyskanych dzięki zmniejszeniu poboru energii. Wartość tych oszczędności jest zagwarantowana przez firmę ESCO.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Wydatki na energię to zwykle jedna z kluczowych pozycji kosztach przedsiębiorstw. Nic dziwnego w końcu dziś większość maszyn zasilana jest prądem. Warto wiec je szukać na tym polu oszczędności. W tym aspekcie bardzo pomocne okazują się grupowe zakupy energii, takie transakcje przeprowadza od kilku l...at platforma Ogarniamprad.pl rozwiń

Marco38, 2017-06-20 17:43:31 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE