PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowa polityka mieszkaniowa w Świdnicy

  • AW    2 czerwca 2015 - 13:23
Nowa polityka mieszkaniowa w Świdnicy

Polityka mieszkaniowa Świdnicy wymaga pilnej modyfikacji - informuje magistrat (fot.um.swidnica.pl)

Mniejsze bonifikaty przy sprzedaży mieszkań należących do miasta, pilne przydziały lokali socjalnych na podstawie list i wyroków eksmisyjnych, skuteczniejsze działania wobec osób dewastujących lokale – to główne założenia polityki mieszkaniowej w Świdnicy.
Radni Świdnicy na ostatniej sesji przyjęli uchwałę w sprawie programu „Polityka mieszkaniowa 2015-2016”. Jak podaje świdnicki magistrat, prowadzona do tej pory polityka miasta w tym zakresie wymagała zmian.

- Przez kilkanaście ostatnich lat głównym celem było pozbycie się jak największej ilości lokali komunalnych. Wśród narzędzi najbardziej charakterystycznym i wykorzystywanym w maksymalnej wysokości było udzielanie przy sprzedaży bonifikat sięgających 99 proc. wartości. W ostatnich dwóch latach wzmocniono skuteczność tak zdefiniowanej polityki wprowadzając sprzedaż lokali z jednoczesnym umorzeniem wieloletnich, sięgających kilkudziesięciu tysięcy złotych zadłużeń czynszowych. W czasie kiedy w zasobie gminy było około 10 tysięcy lokali, tak zdefiniowana polityka spełniała wiele istotnych funkcji dla budowania nowego rynku mieszkaniowego. Obecnie wymaga ona jednak pilnej modyfikacji w związku z zaniedbaniami z poprzednich okresów – tłumaczy Magdalena Dzwonkowska, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

Sprzedaż lokali komunalnych na nowych zasadach

W polityce mieszkaniowej najbliższych lat sprzedaż lokali będzie jednym z ważnych narzędzi, ale funkcjonującym na zupełnie zmienionych warunkach. Nowe warunki sprzedaży mieszkań określone zostaną na najbliższej sesji Rady Miejskiej, podczas której radni przyjmą stosowną uchwałę.

Jak dodaje rzeczniczka wielkość obecnego zasobu komunalnego jest bowiem na ilościowej granicy, która jest miastu niezbędna do realizacji zadań ustawowych. W związku z tym nastąpi odstąpienie od daleko idących bonifikat, pozostawiając je na poziomie 50, 60 i 70 proc. wartości lokalu.

Oprócz sprzedaży lokali na rzecz najemców, miasto będzie dokonywać sprzedaży lokali na wolnym rynku, na rzecz innych osób, stosując postępowania przetargowe i ograniczając je do jednego lub dwóch przetargów. Będzie to dotyczyło lokali o bardzo dużych metrażach.

- Zasób mieszkań o dużych metrażach powstanie głównie w wyniku scalania lokali usytuowanych we wspólnych przedpokojach. Do sprzedaży skierowane zostaną te mieszkania, w których nie jest możliwe dokonanie podziału na lokale mniejsze, samodzielne. Znajdują się one w staromiejskiej zabudowie – kontynuuje Dzwonkowska.

W przetargach pod młotek pójdą też ostatnie z lokali komunalnych w budynkach wspólnot mieszkaniowych.

- Dochody uzyskane ze sprzedaży mogą istotnie wpłynąć na zatrzymanie dekapitalizacji zasobów. Przekazywane zarządcy w formie dotacji przedmiotowej pokrywałyby brakującą części wydatków na remonty – informuje magistrat.

Nowe lokale socjalne- na razie dokumentacja

W latach 2015 – 2016 władze Świdnicy planują zrealizowanie najpilniejszych przydziałów lokali mieszkalnych i socjalnych na podstawie różnych list i wyroków w łącznej ilości 109 mieszkań. Ich realizacja pozwoliłaby na odzyskanie 64 lokali mieszkalnych (z czego część spełnia wymogi przekwalifikowania na lokal socjalny) oraz 6 lokali socjalnych.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: