PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowa siatka połączeń w Krakowie

  • GK    12 listopada 2012 - 10:21
Nowa siatka połączeń w Krakowie

W sobotę, 17 listopada – równocześnie z uruchomieniem połączeń tramwajowych po nowym torowisku do pętli Czerwone Maki (os. Ruczaj) – zacznie obowiązywać nowa siatka połączeń komunikacji miejskiej.
Jak informuje krakowski magistrat, data wprowadzenia remarszrutyzacji nie jest przypadkowa. To właśnie nowe inwestycje w infrastrukturę drogową i tramwajową wymuszają dostosowanie oferty przewozowej do aktualnych potrzeb i możliwości infrastruktury.

Budowa torowiska do pętli Czerwone Maki jest jedną z najważniejszych w ostatnich latach inwestycji tramwajowych. Do osiedli położonych wzdłuż nowego torowiska dojadą cztery linie tramwajowe (11, 18, 23 i 52). W ostatnim czasie wprowadzono też istotne zmiany w komunikacji nocnej - po kilkudziesięciu latach do oferty nocnej powróciły tramwaje. Uporządkowana została kwestia nazewnictwa przystanków.

Krakowska siatka połączeń, która funkcjonuje w tym momencie, została opracowana w 1999 roku. Nowa siatka połączeń jest tak ułożona, by jak najlepiej odpowiadała potrzebom pasażerów, które zostały ujawnione podczas badań. Symulacje pokazują, że dzięki temu zmniejszą się globalne czasy podróży i oczekiwanie na przesiadkę.

Jeśli chodzi o tramwaje, w nowej siatce połączeń są 22 linie (obecnie - 27 linii). Wciąż będzie istniał podział na linie główne i wspomagające. Natomiast niektóre tramwaje na liniach północ-południe i wschód-zachód będą kursować nawet co pięć minut w szczycie.

Zmiany obejmują także układ linii autobusowych. Autobusy pozostaną na pierwszej obwodnicy. A w miejscach, gdzie dostępny jest tramwaj będą pełnić funkcję pomocniczą.

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu uruchomił też specjalną infolinię. Pod numery telefonów 12-616-74-21 lub 12-616-74-43 można kierować pytania w sprawie nowych tras tramwajów i autobusów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.