PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowa spalarnia odpadów w 2015 r.

  • PAP    3 grudnia 2013 - 17:55
Nowa spalarnia odpadów w 2015 r.

- W listopadzie 2015 r. ma zostać uruchomiona nowa spalarnia odpadów komunalnych w Krakowie - potwierdzono podczas wtorkowej uroczystości podpisania aktu erekcyjnego. Inwestycję o wartości ok. 797 mln zł realizuje Krakowski Holding Komunalny.
Podczas uroczystości prezydent Krakowa Jacek Majchrowski przypomniał, że prace budowlane ruszyły 6 listopada 2013 r. Dodał, że powstający zakład będzie "ostatnim ogniwem w procesie gospodarowania śmieciami w mieście." Budowa ekospalarni w stolicy Małopolski jest niezbędna, bo w 2016 roku zostanie zapełnione komunalne wysypisko śmieci w Baryczy.

"W powstającym zakładzie zostaną zastosowane najnowocześniejsze technologie spalania odpadów" - podkreślił prezydent miasta.

Na mocy umowy podpisanej przez władze miasta w październiku zeszłego roku, głównym wykonawcą inwestycji została południowokoreańska firma POSCO Engineering & Construction Co.

Inwestycja, o wartości blisko 797 mln zł, uzyskała dofinansowanie z UE. Budowa zakładu jest największym przedsięwzięciem miasta finansowanym przy współudziale funduszy unijnych.

Projekt otrzymał 371,7 mln zł unijnego dofinansowania ze środków Funduszu Spójności, w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Krakowski Holding Komunalny otrzymał też na ten cel 270 mln zł preferencyjnej pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Zakład powstanie przy ul. Giedroycia w Nowej Hucie. Teren ten jest nieużytkiem. Obiekt będzie spalał tylko tzw. resztkowe odpady komunalne, z których wcześniej oddzielono wszystkie użyteczne surowce wtórne. Jego wydajność wyniesie 220 tys. ton rocznie. Przy okazji spalania odpadów wytwarzana będzie energia elektryczna i ciepło dla miejskiej sieci ciepłowniczej.

Akt erekcyjny podpisali w poniedziałek prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, prezes zarządu Krakowskiego Holdingu Komunalnego Ryszard Langer i kierownik projektu ds. realizacji POSCO Engineering & Construction Co. Jung Bok Seok.

W Krakowie wytwarza się ok. 321 tys. ton odpadów rocznie, a według prognoz w 2020 roku będzie to już ok. 340 tys. ton. Obecnie 86 proc. odpadów trafia na składowiska. To niezgodne z wymogami unijnymi, które nakazują znacząco ograniczać składowanie odpadów biodegradowalnych oraz odzyskiwać zawartą w nich energię.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Zdziwiony, 2013-12-08 10:29:25

    Prezydent powiedział....,że spalarnia to będzie ostatnie ogniwo w systemie. Więc pytam się - Czemu zaczynamy od końca systemu i gdzie są te wszystkie wcześniejsze ? ...Ograniczenie wytwarzania . Skup i kaucjonowanie . Prawidłowo działająca segregacja u żródła a następnie w sortowniach. Biologiczne p...rzetwarzanie na stabilat [do spalenia poza miastem w cementowniach] aby ograniczyć "smog " w mieście. A jak będzie tak jak z wprowadzoną ostatnio reformą śmieciową - to czarno to widzę. A jak chce się korzystać z dotacji Unijnych -TO NALEZY PRZEPROWADZIĆ RZETELNE KONSULTACJE SPOŁECZNE .A gdy ich nie ma to niech pomysłodawcy spalarni nie narzekają ,że dotacja będzie cofnięta !!!!!  rozwiń