PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowa stacja transformatorowa ma poprawić bezpieczeństwo energetyczne okolic Warszawy

  • PAP/JS    21 września 2017 - 18:22
Nowa stacja transformatorowa ma poprawić bezpieczeństwo energetyczne okolic Warszawy
Stacja w Czosnowie wraz z infrastrukturą sieciową tworzą układ, który - według PGE - znacznie poprawi bezpieczeństwo dostaw energii na całym terenie na północ od Warszawy (fot. pixabay.com)

18 mln zł kosztowała nowa stacja transformatorowa w Czosnowie k. Łomianek, która w czwartek (21 września) została oddana do użytku. Stacja wraz z infrastrukturą ma poprawić bezpieczeństwo energetyczne okolic Warszawy.
"Polska energetyka potrzebuje inwestycji w nowe źródła wytwarzania i modernizację infrastruktury energetycznej. Inwestycje jak ta w Czosnowie to przykład jak zmienia się sektor energii. Cieszę się, że spółki energetyczne w tym również PGE, dostrzegają wyzwania, przed jakimi staje teraz polska energetyka i realizują ambitne plany inwestycyjne. Stacja w Czosnowie jest odpowiedzią na potrzeby lokalnej społeczności i dynamicznie rozwijającego się regionu. Rozwój infrastruktury energetycznej to szansa na wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego i rozwój gospodarczy na poziomie lokalnym" - mówił podczas uroczystości otwarcia GPZ w Czosnowie minister energii, Krzysztof Tchórzewski.

GZP(Główny Punkt Zasilania), czyli stacja transformatorowa - to w niej dochodzi do zamiany wysokiego lub średniego napięcia np. 110 kV czy 110 kV (110 tysięcy woltów) lub średniego 15kV na napięcie niskie, czyli takie, które po rozdzieleniu, zostaje doprowadzone do naszych gniazdek.

Stacja w Czosnowie wraz z infrastrukturą sieciową tworzą układ, który - według PGE - znacznie poprawi bezpieczeństwo dostaw energii na całym terenie na północ od Warszawy, a przede wszystkim umożliwi przyłączanie nowych obiektów w tym rejonie.

Węzeł Czosnów to najdroższa i największa inwestycja sieciowa na Mazowszu. PGE Dystrybucja, Oddział Warszawa w 2016 roku rozpoczęła budowę Głównego Punktu Zasilającego (GPZ) Czosnów oraz dwutorowej linii kablowej 110 kV Łomianki-Czosnów, jednotorowej linii kablowej 15 kV i traktu światłowodowego. Dwutorowa linia kablowa 110 kV o długości 14,8 km łączy istniejący GPZ Łomianki z nową stacją w Czosnowie i jest najdłuższym kablem wysokiego napięcia w całym majątku PGE Dystrybucja. Stacja w Czosnowie i odcinek linii kablowej 110 kV do Łomianek to w sumie koszt ok. 69 mln zł, w tym 51 mln zł to koszt linii kablowej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.