PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowa stacja uzdatniania wody w Jaworznie

  • GK    10 września 2012 - 09:30
Nowa stacja uzdatniania wody w Jaworznie

Za kilkanaście miesięcy Jaworzno będzie mogło pochwalić się nowoczesną stacją uzdatniania wody.
Od marca br. prowadzone są prace przy budowie powierzchniowego ujęcia „Piaskownia”. Planowany termin zakończenia wyznaczono na maj 2013 roku.

Zadaniem stacji będzie pobór oraz uzdatnianie wody powierzchniowej, czerpanej z Kanału Centralnego. Następnie prawidłowo uzdatniona woda dostarczana będzie mieszkańcom powstającym w rejonie ulicy Kolejarzy i Bukowskiej wodociągiem.

– Zaopatrzenie mieszkańców gminy w wodę z ujęcia „Piaskownia” spowoduje, że woda wtłaczana do sieci będzie szybciej trafiać do odbiorcy. Ma to istotne znaczenie w procesie „starzenia się wody” i wtórnym rozwoju mikroorganizmów. Ogólniej mówiąc, poprawie ulegnie, jakość wody dostarczanej odbiorcom – mówi Józef Natonek, prezes MPWiK.

Prace przy budowie idą pełną parą. Postawiono już konstrukcję stalową nowego budynku. Ukończono także budowę tzw. betonowej wanny, która będzie miała osiem filtrów piaskowych.

Od marca udało się także wybudować pomieszczenie, w którym prowadzony będzie proces ozonowania wody. Ponadto z grubej warstwy namułów oczyszczono trzy baseny. Dwa z nich w przyszłości będą służyć, jako rezerwuar wody surowej. Trzeci natomiast przeznaczony będzie na wody popłuczne, wykorzystywane na cele technologiczne np. do płukania filtrów, aparatury.

Prace widoczne są także poza obszarem ujęcia. W rejonie ulicy Bukowskiej i Kolejarzy metodą bezwykopową, tzw. przeciskiem, położono już 400 metrów wodociągu magistralnego.

Wykonawcą ostatniego kontraktu o wartości 19,5 mln zł jest konsorcjum ABT. Jego realizacja to część pierwszej fazy modernizacji i rozbudowy systemu kanalizacyjnego miasta Jaworzna – jednego z największych zadań inwestycyjnych miasta. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.