PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowa stacja uzdatniania wody w opolskiej elektrowni

  • aw/PAP    6 września 2017 - 15:06
Nowa stacja uzdatniania wody w opolskiej elektrowni
Podstawowym zadaniem instalacji uzdatniania wody jest usunięcie z niej zanieczyszczeń organicznych oraz związków żelaza, glinu i manganu (fot.pixabay)

Na terenie Elektrowni Opole w środę (6 września) oddano do użytku stację uzdatniania wody. Jak poinformowało biuro prasowe PGE, wydajność stacji jest porównywalna z warszawskim wodociągiem północnym. Koszt inwestycji to 286 mln złotych.
Według Sandry Apanasionek, rzecznik PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna,  stacja będzie obsługiwać zarówno istniejące już bloki 1-4 jak i nowo budowane bloki 5-6. Celem inwestycji jest zapewnienie wody o odpowiedniej jakości i w odpowiedniej ilości m.in. do uzupełniania strat obiegów chłodzących bloki energetyczne Elektrowni Opole, zasilania układu chłodzenia w centralnej sprężarkowni, zasilania instalacji odsiarczania spalin, awaryjnego zasilenia sieci wody p.poż. oraz uzupełniania obiegu kotłowego bloków energetycznych wodą zdemineralizowaną.

Podstawowym zadaniem instalacji uzdatniania wody jest usunięcie z niej zanieczyszczeń organicznych oraz związków żelaza, glinu i manganu.

Czystość wody uzupełniającej obiegi chłodzenia musi być porównywalna z jakością wody pitnej z tą różnicą, że uzdatniona woda nie powoduje osadzania się kamienia na instalacjach wymiany ciepła.

"Ilość wody jaką stacja uzdatniania będzie przygotowywała jest imponująca. W ciągu 24 godzin uzdatniać będzie około 170 tys. m sześc wody, co porównać możemy do dobowego przygotowania wody przez warszawski wodociąg północny" - powiedział podczas otwarcia obiektu dyrektor Elektrowni Opole Bernard Ptaszyński. Oprócz budowy stacji inwestycja obejmowała także modernizację oddalonej o 3,5 km przepompowni na rzece Mała Panew, skąd pobierana jest woda na potrzeby zakładu.

Stacja uzdatniania wody została zaprojektowana i zbudowana od podstaw w ponad 2,5 roku przez konsorcjum polskich firm: Seen Technologie - lider oraz jego partnerzy - Instal Warszawa i Elemont Brzezie. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.