PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowa wieża kontroli ruchu na łódzkim lotnisku

  • PAP    30 sierpnia 2012 - 15:12
Nowa wieża kontroli ruchu na łódzkim lotnisku

W połowie października na łódzkim lotnisku im. Władysława Reymonta ma rozpocząć pracę nowa wieża kontroli ruchu lotniczego. Wartość inwestycji realizowanej przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej - to niemal 14,7 mln zł.
Wieża kontroli ruchu powstawała ponad 2,5 roku. Poziom operacyjny wieży znajduje się na wysokości ponad 31 metrów. Budynek ma oryginalną architekturę i ciekawą elewację, która kojarzy się z siatką maskującą.

Jak poinformował w czwartek kierownik wieży Michał Krzykacz, obecnie wieża wyposażana jest w sprzęt techniczno-operacyjny, który ma zapewniać bezpieczną obsługę operacji lotniczych na łódzkim lotnisku.

Wieża wyposażona będzie m.in. w radia oraz system ATIS, który nadaje w eter komunikaty zawierające najważniejsze dane operacyjne i warunki meteorologiczne na lotnisku.

"Samoloty nie będę musiały się pytać nas o pogodę, a na odpowiedniej częstotliwości będą wiedziały, jaka jest aktualna pogoda w Łodzi. To pozwoli im przygotować się dużo wcześniej do lądowania" - mówił Krzykacz.

Wieża będzie miała także dostęp do PAŻP-owskiego systemu Pandora, który pozwala na sprawdzanie np. pogody w innych portach, dostępności w nich pasa startowego, czy występujących ograniczeń. "Może się on przydać wtedy, kiedy samolot przylatujący do nas, ze względu na złą pogodę czy też z innych przyczyn, będzie musiał lądować na innym lotnisku. Będziemy w stanie podawać mu na bieżąco potrzebne informacje" - dodał kierownik wieży.

Obok poziomu operacyjnego wieży, ze stanowiskami dwóch kontrolerów i ich asystentów, w budynku będą także pomieszczenia socjalne, techniczne i serwerownie, a także sale konferencyjne.

W październiku przez kilka dni na łódzkim lotnisku będą działały dwie wieże, a jeśli wszystko będzie przebiegało prawidłowo, w połowie miesiąca starą wieżę kontrolerzy opuszczą.

Na łódzkim lotnisku wykonywanych jest od 100 do 200 operacji lotniczych dziennie. Lotnisko - obok ruchu pasażerskiego - przyjmuje także wiele samolotów ze szkół pilotażu czy aeroklubów, samoloty medyczne czy śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Największym udziałowcem w Porcie Lotniczym Łódź jest miasto Łódź (94 proc. udziałów), a ponad 5 proc. ma samorząd województwa łódzkiego. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.