Nowa wieża kontroli ruchu na łódzkim lotnisku

W połowie października na łódzkim lotnisku im. Władysława Reymonta ma rozpocząć pracę nowa wieża kontroli ruchu lotniczego. Wartość inwestycji realizowanej przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej - to niemal 14,7 mln zł.
Nowa wieża kontroli ruchu na łódzkim lotnisku
Wieża kontroli ruchu powstawała ponad 2,5 roku. Poziom operacyjny wieży znajduje się na wysokości ponad 31 metrów. Budynek ma oryginalną architekturę i ciekawą elewację, która kojarzy się z siatką maskującą.

Jak poinformował w czwartek kierownik wieży Michał Krzykacz, obecnie wieża wyposażana jest w sprzęt techniczno-operacyjny, który ma zapewniać bezpieczną obsługę operacji lotniczych na łódzkim lotnisku.

Wieża wyposażona będzie m.in. w radia oraz system ATIS, który nadaje w eter komunikaty zawierające najważniejsze dane operacyjne i warunki meteorologiczne na lotnisku.

"Samoloty nie będę musiały się pytać nas o pogodę, a na odpowiedniej częstotliwości będą wiedziały, jaka jest aktualna pogoda w Łodzi. To pozwoli im przygotować się dużo wcześniej do lądowania" - mówił Krzykacz.

Wieża będzie miała także dostęp do PAŻP-owskiego systemu Pandora, który pozwala na sprawdzanie np. pogody w innych portach, dostępności w nich pasa startowego, czy występujących ograniczeń. "Może się on przydać wtedy, kiedy samolot przylatujący do nas, ze względu na złą pogodę czy też z innych przyczyn, będzie musiał lądować na innym lotnisku. Będziemy w stanie podawać mu na bieżąco potrzebne informacje" - dodał kierownik wieży.

Obok poziomu operacyjnego wieży, ze stanowiskami dwóch kontrolerów i ich asystentów, w budynku będą także pomieszczenia socjalne, techniczne i serwerownie, a także sale konferencyjne.

W październiku przez kilka dni na łódzkim lotnisku będą działały dwie wieże, a jeśli wszystko będzie przebiegało prawidłowo, w połowie miesiąca starą wieżę kontrolerzy opuszczą.

Na łódzkim lotnisku wykonywanych jest od 100 do 200 operacji lotniczych dziennie. Lotnisko - obok ruchu pasażerskiego - przyjmuje także wiele samolotów ze szkół pilotażu czy aeroklubów, samoloty medyczne czy śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Największym udziałowcem w Porcie Lotniczym Łódź jest miasto Łódź (94 proc. udziałów), a ponad 5 proc. ma samorząd województwa łódzkiego. Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE