PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowacka: Będziemy wspierać bezpłatną komunikację publiczną dla uczniów

  • PAP/JS    29 listopada 2016 - 18:34
Nowacka: Będziemy wspierać bezpłatną komunikację publiczną dla uczniów
Liderka Inicjatywy Polskiej Barbara Nowacka (fot.:facebook.com/inicjatywapolska2016)

Liderka Inicjatywy Polskiej Barbara Nowacka, która wzięła udział w zbieraniu podpisów pod projektem uchwały ws. zniesienia w Łodzi opłat za przejazdy dla uczniów szkół podstawowych, zapowiedziała, że jej stowarzyszenie będzie wspierać bezpłatną komunikację publiczną dla dzieci.
"To jest inwestycja w przyszłość, dzielenie się wspólnymi publicznymi pieniędzmi. To nie są pieniądze, które daje państwo albo miasto, tylko mieszkańcy, którzy płacą podatki, uczestniczą w życiu miasta i mają prawo decydować, gdzie te pieniądze chcą zainwestować. A w rozwój dzieciaków warto inwestować" - podkreśliła Nowacka.

Jak zaznaczyła, Stowarzyszenie Inicjatywa Polska będzie prowadzić akcje zbierania podpisów pod projektami uchwał w sprawie bezpłatnej komunikacji publicznej dla uczniów szkół podstawowych także w innych miejscowościach.

"Niektóre miasta, np. Kraków, już wprowadziły bezpłatną komunikację dla dzieci. W Warszawie staraniami naszej radnej Pauliny Piechny-Więckiewicz od 1 września dzieci będą korzystały z bezpłatnej komunikacji miejskiej. Łódź zbiera podpisy, za chwilkę ruszy Opole, Koszalin, Tarnów. Do pomysłu przymierzają się inne miasta, w których są aktywistki i aktywiści związani z Inicjatywą Polską" - poinformowała Nowacka.

Zgodnie z wyliczeniami łódzkich działaczy Inicjatywy Polskiej, którym od piątku udało się zebrać 200 podpisów mieszkańców popierających projekt uchwały, w Łodzi bezpłatny transport dostępny byłby dla 48 tys. dzieci w wieku szkolnym. Obecnie do darmowych przejazdów miejskimi tramwajami i autobusami uprawnione są dzieci przed ukończeniem 4. roku życia.

"Rozszerzenie uprawnień na uczniów oznaczałby dla miasta koszt ok. 2,5 mln zł, przy czym zyski łódzkiego przewoźnika to obecnie 12 mln zł rocznie. Warto przypomnieć, że w ostatnich latach w komunikację miejska w Łodzi zainwestowano ok. miliard złotych" - zaznaczył lider Inicjatywy Polskiej Dariusz Joński.

W Łodzi zbiórka podpisów potrwa trzy miesiące. Uchwała trafi pod obrady rady miejskiej, jeśli jej inicjatorzy zbiorą minimum tysiąc podpisów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.