PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowe autobusy dla Bydgoszczy

  • JS    23 lutego 2018 - 23:29
Nowe autobusy dla Bydgoszczy
Pojazdy, zgodnie z przyjętym przez miasto planem transportowym, będą wyposażone w klimatyzację, rozkładane rampy ułatwiające podróże osobom niepełnosprawnym oraz bezprzewodowy internet. (fot. UM Bydgoszcz)

W poniedziałek (26 lutego) na ulice Bydgoszczy wyjadą nowe autobusy zamówione w ubiegłym roku. W sumie flota komunalnej spółki MZK wzbogaci się o 10 Mercedesów Conecto.
Pojazdy, zgodnie z przyjętym przez miasto planem transportowym, będą wyposażone w klimatyzację, rozkładane rampy ułatwiające podróże osobom niepełnosprawnym oraz bezprzewodowy internet.

W 2013 roku miasto przyjęło Plan zrównoważonego rozwoju transportu publicznego. Zgodnie z jego zapisami nowy tabor musi być nie tylko niskopodłogowy, ale również klimatyzowany. W oparciu o takie standardy zamawiane są również tramwaje.

Obecnie trwa  realizacja kolejnej dostawy nowoczesnego taboru autobusowego. Dostawa obejmuje 10 szt. autobusów przegubowych marki Mercedes. Pięć sztuk jest już odebranych i niedługo pojawią się na liniach komunikacji miejskiej obsługiwanych przez MZK. Kolejne pięć sztuk będzie podlegało procedurom odbiorowym w ostatnim tygodniu lutego. Na linie autobusowe wyjadą w pierwszych dniach marca br. Autobusy będą rozdzielone na poszczególne linie (52, 61, 64, 65, 68, 71, 79, 83, 89) w taki sposób, aby mogła z nich korzystać jak największa liczba mieszkańców Bydgoszczy.

Autobusy zostały dostarczone w ramach kontraktu zawartego jeszcze w 2017r. z firmą EvoBus będącą przedstawicielem Mercedesa w Polsce. Wartość kontraktu wyniosła 14,3 mln zł.

Zamówione autobusy spełniają najwyższe standardy ekologiczne – norma emisji spalin EURO 6, co pozytywnie wpłynie na jakość powietrza w mieście. Zastąpią wyeksploatowane ponad dziesięcioletnie pojazdy wysokopodłogowe charakteryzujące się wyższą emisją – znacznie mniej restrykcyjna norma EURO 3.

Zgodnie z przyjętymi wysokimi standardami obsługi pasażerów, wszystkie zamówione pojazdy wyposażone są w czytelną informację pasażerską i system zapowiedzi, cyfrowy monitoring, dostęp do internetu poprzez Wi-Fi oraz klimatyzację przestrzeni pasażerskiej. Zadbano również o estetyczną aranżację wnętrza pojazdów. Autobusy są wyposażone w porty USB do ładowania urządzeń mobilnych - telefonów, tabletów, itp. Ponadto w celu poprawy warunków przewozu dzieci w wózkach, na wysokości trzecich drzwi autobusu dodatkowo usytuowane i oznakowane zostało specjalne miejsce na drugi wózek dziecięcy.

Autobusy posiadają również wyposażenie ułatwiające korzystanie z transportu publicznego osobom o ograniczonej sprawności ruchowej (rampy i mocowania dla wózków inwalidzkich, duża liczba miejsc siedzących dostępnych z niskiej podłogi), niewidomym (zapowiedzi głosowe), niedowidzącym (tablice informacyjne o dużej jaskrawości oraz dodatkowe z numerem linii z powiększonymi napisami, żółte poręcze ułatwiające orientację wewnątrz pojazdu.)

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Bogdan Warturek, 2018-02-24 21:51:18

    Co za tępe pały zakupują Niemieckie autobusy, skoro nasze są tańsze, wyprodukowane w Polsce i promują Polskie przedsiębiorstwo. Tego, co podjął tę decyzję o zakupie tych Mercedesów, powiesił bym za jaja, jak oczywiście je ma... To bandyta gospodarczy