PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowe autobusy dla MPK w Krakowie

  • PAP    3 października 2011 - 16:28
Nowe autobusy dla MPK w Krakowie

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie otrzymało 13 niskopodłogowych autobusów - ze 100 zamówionych. Nowe pojazdy zastąpią w pierwszej kolejności najstarsze autobusy z zajezdni w Płaszowie - niektóre z nich jeżdżą od 1992 r.
Wartość zamówionych autobusów wynosi ponad 93 mln zł. Do Krakowa (zabierz głos/oceń prezydenta) w ciągu czterech lat firma Solaris dostarczy 73 autobusy 12-metrowe i 27 pojazdów 18-metrowych przegubowych.

Czytaj też: Nowe autobusy już wkrótce

Nowe autobusy są wyposażone w system informacji dla pasażerów, klimatyzację, automaty biletowe i cyfrowy monitoring. Mają także nowoczesne kasowniki z ekranami dotykowymi, pierwsze tego rodzaju w Polsce, w których pasażerowie mogą sprawdzić dane na Krakowskiej Karcie Miejskiej (zapisane w czterech językach). W komorze silnika każdego autobusu jest system wykrywania i gaszenia ognia.

Czytaj też: Nowe autobusy w Lublinie się psują

Podczas poniedziałkowego przekazania taboru Solaris zaprezentował swój najnowszy produkt - autobus napędzany energią elektryczną. Pojazd o długości 8,9 m może po doładowaniu baterii pokonać dystans do 100 km i rozwijać maksymalną prędkość 50 km/h.

- Jest pomyślany jako środek transportu w centrach dużych miast, zwłaszcza zabytkowych, w których ograniczenie emisji spalin jest niezwykle ważne - mówiła prezes firmy Solaris Solange Olszewska.

Dzięki trwającej od lat wymianie taboru niemal wszystkie pojazdy MPK, które wożą pasażerów na 149 liniach w Krakowie, to autobusy niskopodłogowe. Obecnie spośród 512 pojazdów tylko 21 jest wysokopodłogowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.