PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowe autobusy dla Opola

  • kl    31 grudnia 2010 - 11:25
Nowe autobusy dla Opola

Dziesięć nowych autobusów MAN trafi do Opola. Pięć pierwszych autobusów wyjedzie na ulice miasta już w kwietniu, kolejne pięć w lutym 2012 roku.
Taka inwestycja w zupełnie nowe autobusy to początek odmładzania floty Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego, której średni wiek wynosi 12,5 lat. Nowe autobusy zastąpią te najstarsze.

Mieszkańcy będą mieli do dyspozycji przegubowe autobusy niskopodłogowe dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, z możliwością tzw. „przyklęku” i rampą dla wózków inwalidzkich. Będą wyposażone w klimatyzację, system cyfrowego monitoringu wizyjnego i system automatycznego monitoringu ilości (zliczania) pasażerów.

Nowością będzie system automatycznej informacji głosowej o trasie pojazdu, przystankach, numerze linii, itp., na podstawie lokalizacji GPS, w oparciu o wyznaczone współrzędne geograficzne lokalizacji przystanków, zarządzany komputerem centralnym. Prezes MZK, Tadeusz Stadnicki poinformował, że w przyszłości system zostanie zainstalowany w innych autobusach MZK i będzie zaczątkiem do powstania Centrum Informacji w mieście.

Autobusy marki MAN Lion’s City typu A21 trafią do Opola w ramach projektów: „Zakup taboru autobusowego na potrzeby komunikacji miejskiej w Opolu – etap I’’ oraz „Zakup taboru autobusowego na potrzeby komunikacji miejskiej w Opolu – etap II’’ współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2007 – 2013. Koszt zakupu 10 autobusów to 9.991.800,00 zł, z czego aż 80% zostanie dofinansowane ze środków europejskich.

Czytaj też:

Nowe autobusy dla Gdyni

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • blaszka, 2011-01-04 21:50:02

    mogliby szybciej modernizować ta swoją flotę, bo póki co to ludziom w tych starych busach po głowie kapie..