PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowe autobusy jeżdżą po Łomży

  • Scania, wnp.pl (AG)    26 kwietnia 2011 - 13:11
Nowe autobusy jeżdżą po Łomży

Na ulice Łomży wyjechały nowe autobusy Scania OmniCity – niskopodłogowe pojazdy, wyposażone w ekologiczny silnik EEV.
Nowe pojazdy zasiliły flotę Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji zastępując wysłużone jelcze i autosany. Zakup autobusów został dofinansowany ze środków unijnych.

Czytaj też: Nowe autobusy za 24 mln zł w Łomży

12-metrowe OmniCity, które rozpoczynają pracę na drogach Łomży mieszczą 100 pasażerów, w tym 28 na miejscach siedzących. Na całej długości mają niską podłogę. Ponadto wyposażone są w mechanizm przyklęku, obniżający prawą stronę autobusu.

Czytaj też: Przetarg na nowe autobusy w Łomży

Dzięki niemu łatwiej jest wsiadać pasażerom z wózkami dziecięcymi, osobom starszym i niepełnosprawnym. Wewnątrz przewidziano specjalne miejsce dla wózka inwalidzkiego. Do wyposażenia każdego autobusu należy system głosowej zapowiedzi przystanków.

Źródłem napędu jest umieszczony poprzecznie, 5-cylindrowy silnik typu DC 929, który współpracuje z automatyczną 5-biegową przekładnią ZF. Jest zgodny z normą EEV, którą spełniono wykorzystując technikę recyrkulacji spalin – EGR, bez konieczności stosowania dodatków.

Elektronicznie sterowane hamulce tarczowe wzbogacone są o ABS. Wydłużeniu żywotności hamulców sprzyja zwalniacz. Hamulec przystankowy zapobiega odjechaniu autobusu z niedomkniętymi drzwiami.

Autobusy zostały wyprodukowane w polskiej fabryce Scania w Słupsku. Autobusy będą serwisowane w serwisach Scania w Słupnie, Białymstoku oraz na miejscu – w MPK Łomża. Scania OmniCity oferowana jest, jako dwuosiowy autobus 12-metrowy lub trzyosiowy, przegubowy o długości 18 m.

Produkowana jest także jego odmiana piętrowa. Poza typowymi silnikami wysokoprężnymi są oferowane jednostki na etanol. Wszystkie warianty OmniCity powstają na zmodernizowanej latem 2010 r. nowej linii montażowej w zakładzie w Słupsku. Są eksportowane do wielu krajów, nie tylko w Europie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: