PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowe autobusy na ulicach Krakowa

  • pt    11 września 2014 - 15:08
Nowe autobusy na ulicach Krakowa

Od czwartku, 11 września krakowianie mogą podróżować ośmioma nowymi autobusami marki Solaris, które MPK SA kupiło w tym roku. Są to nowoczesne pojazdy Urbino MetroStyle.
- Kraków jest europejskim liderem pod względem liczby autobusów spełniających najwyższą normę spalania Euro 6. Po ulicach naszego miasta jeździ aż 105 pojazdów z takimi silnikami – powiedział Tadeusz Trzmiel, zastępca prezydenta Krakowa podczas prezentacji nowych autobusów Solaris Urbino MetroStyle, zakupionych przez MPK SA.

 Czytaj:Aubobusy będziemy śledzić komórką

Przypomniał, że norma Euro 6 zaczęła obowiązywać od początku tego roku, a w Krakowie autobusy, które ją spełniają pojawiły się już w marcu.

Zaprezentowane w zajezdni przy ul. Makuszyńskiego w Nowej Hucie autobusy to jeden z najnowszych produktów polskiej firmy Solaris. Jeżeli chodzi o wyposażenie jest ono niemal identyczne jak w tych kupionych przez krakowskiego przewoźnika w ramach wieloletniego kontraktu z firmą Solaris, podpisanego 27 kwietnia 2011 roku.

 Czytaj też: Warszawa stawia na autobusy elektryczne

- To co je wyróżnia to wygląd przedniej części pojazdu. Nowy kształt szyby i kabiny prowadzącego nadaje pojazdom smukłą, nowoczesną sylwetkę. Jednocześnie także podnosi bezpieczeństwo i wygodę prowadzenia tych autobusów przez kierowców – umożliwia im bowiem szersze pole widzenia w porównaniu do tradycyjnych konstrukcji – informował Rafał Świerczyński, prezes MPK SA.

Kraków to jedyne miasto w Polsce, które posiada autobusy z takim rozwiązaniem.

Warto podkreślić, że nowe pojazdy w porównaniu z najstarszym posiadanymi przez MPK SA autobusami z silnikiem Euro 1, będą emitować o 95 procent mniej tlenków azotu i o 97 procent mniej cząstek stałych.

Solarisy Urbino MetroStyle mają długość 18 metrów, są niskopodłogowe, wyposażone w klimatyzację, monitoring, nowoczesny system informacji pasażerskiej (elektroniczne tablice wyświetlające trasę przejazdu oraz głosowe zapowiadanie przystanków) oraz automaty biletowe.

Pojazdy są także wyposażone w nowoczesny system ContiPressureCheckTM (System CPC) umożliwiający stałe nadzorowanie ciśnienia w oponach oraz ich temperatury.

System ten wykrywa wszelkie zmiany ciśnienia i temperatury i w przypadku spadku ciśnienia lub wzrostu temperatury w jednej z opon kierowca otrzymuje natychmiast odpowiednie ostrzeżenie, poprzez odpowiednią informację wyświetloną na pulpicie. Dzięki temu kierowca może natychmiast podjąć działania i nie dopuścić do awarii.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.