PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowe autobusy w Kaliszu

  • PAP    7 października 2011 - 14:54
Nowe autobusy w Kaliszu

10 niskopodłogowych i wyposażonych w klimatyzację autobusów Solaris wyjechało w piątek na ulice Kalisza. Nowy tabor kosztował ponad 9 mln zł. Po rozliczeniu podatku VAT, 80 proc. tej kwoty zostanie zwrócona miastu ze środków unijnych.
Nowe autobusy objęły Kaliskie Linie Autobusowe (KLA), które dysponują obecnie 72 pojazdami.

- Zakup pozwolił na wycofanie z użytku pojazdów najbardziej wyeksploatowanych - powiedziała Iwona Cieślak z miejscowego magistratu.

- Celem, jakim kierowało się miasto była wymiana taboru na nowoczesne i niskopodłogowe autobusy. We wszystkich z nich jest wydzielone stanowisko na wózek inwalidzki i na wózek dziecięcy. W ubiegłym roku miasto zakupiło na podobnych zasadach pięć autobusów za 4,3 mln zł - poinformował prezydent Kalisza, Janusz Pęcherz (zabierz głos/oceń prezydenta).

Po wykupieniu w 2010 r. 18,38 proc. udziałów od angielskiej firmy Southern Vectis samorząd Kalisza stał się w 100 proc. właścicielem KLA. 1700 udziałów w spółce zostało wykupionych za kwotę 600 tys. zł.

Rzeczniczka prezydenta Karina Zachara wyjaśniła, że posiadanie całości udziałów w KLA oznacza, że stały się one tzw. podmiotem wewnętrznym miasta.

- W kraju zdecydowana większość firm świadczących usługi przewozowe posiada właśnie taką strukturę. W praktyce umożliwia to na przykład samodzielne staranie się o środki unijne - wyjaśniła.

KLA jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością miasta (80 proc. udziałów) oraz Southern Vectis (20 proc. udziałów) powstały w 1994 r. Było to wtedy pierwsze w kraju takie rozwiązanie, zastosowane w komunikacji miejskiej.

Spółka przewozi rocznie około 10 milionów pasażerów. Zatrudnia około 300 pracowników.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • MICHAL PAVLINA , 2011-12-08 19:51:53

    INFORMACJA. POSZVKVJEMY NIEBEZPIECZNEGO PSYCHICZNIE CHOREGO GISCIA KTORY WJECHAL NA CZERWONYM SWIETLE NA VL GORNOSLASKIEJ PRZY PRZYSTANKV AVTOBVSOWYM PRZY SKLEPIE Z GARNITVRAMI I WYSKOCZYL Z AVTA I VDERZYL PRZECHODNIA CHLOPKA NIELETNIEGO I ODGROZIL MV SIE ZE DA MV WPIERDAL I GO VDERZYL A POLICJA KAL...ISKA JEST DO KITV NIEPOJAWILA SIE WCALE PATROL  rozwiń