Nowe autobusy w Kaliszu

10 niskopodłogowych i wyposażonych w klimatyzację autobusów Solaris wyjechało w piątek na ulice Kalisza. Nowy tabor kosztował ponad 9 mln zł. Po rozliczeniu podatku VAT, 80 proc. tej kwoty zostanie zwrócona miastu ze środków unijnych.
Nowe autobusy w Kaliszu

Nowe autobusy objęły Kaliskie Linie Autobusowe (KLA), które dysponują obecnie 72 pojazdami.

- Zakup pozwolił na wycofanie z użytku pojazdów najbardziej wyeksploatowanych - powiedziała Iwona Cieślak z miejscowego magistratu.

- Celem, jakim kierowało się miasto była wymiana taboru na nowoczesne i niskopodłogowe autobusy. We wszystkich z nich jest wydzielone stanowisko na wózek inwalidzki i na wózek dziecięcy. W ubiegłym roku miasto zakupiło na podobnych zasadach pięć autobusów za 4,3 mln zł - poinformował prezydent Kalisza, Janusz Pęcherz (zabierz głos/oceń prezydenta).

Po wykupieniu w 2010 r. 18,38 proc. udziałów od angielskiej firmy Southern Vectis samorząd Kalisza stał się w 100 proc. właścicielem KLA. 1700 udziałów w spółce zostało wykupionych za kwotę 600 tys. zł.

Rzeczniczka prezydenta Karina Zachara wyjaśniła, że posiadanie całości udziałów w KLA oznacza, że stały się one tzw. podmiotem wewnętrznym miasta.

- W kraju zdecydowana większość firm świadczących usługi przewozowe posiada właśnie taką strukturę. W praktyce umożliwia to na przykład samodzielne staranie się o środki unijne - wyjaśniła.

KLA jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością miasta (80 proc. udziałów) oraz Southern Vectis (20 proc. udziałów) powstały w 1994 r. Było to wtedy pierwsze w kraju takie rozwiązanie, zastosowane w komunikacji miejskiej.

Spółka przewozi rocznie około 10 milionów pasażerów. Zatrudnia około 300 pracowników.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

INFORMACJA. POSZVKVJEMY NIEBEZPIECZNEGO PSYCHICZNIE CHOREGO GISCIA KTORY WJECHAL NA CZERWONYM SWIETLE NA VL GORNOSLASKIEJ PRZY PRZYSTANKV AVTOBVSOWYM PRZY SKLEPIE Z GARNITVRAMI I WYSKOCZYL Z AVTA I VDERZYL PRZECHODNIA CHLOPKA NIELETNIEGO I ODGROZIL MV SIE ZE DA MV WPIERDAL I GO VDERZYL A POLICJA KAL...ISKA JEST DO KITV NIEPOJAWILA SIE WCALE PATROL rozwiń

MICHAL PAVLINA , 2011-12-08 19:51:53 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE