PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowe ceny za wywóz śmieci w Swarzędzu

  • 24swarzedz.pl    10 stycznia 2013 - 08:35
Nowe ceny za wywóz śmieci w Swarzędzu

Od 1 lipca 2013 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy o gospodarowaniu śmieciami. Mieszkańcy i spółdzielnie nie będą już podpisywali umów na wywóz odpadów.
Po zmianie przepisów to gminy będą za to odpowiedzialne i to one będą rozpisywały przetargi na odbiór śmieci. Jednak najważniejsza zmiana, bezpośrednio odczuwalna przez mieszkańców to wzrost cen za wywóz śmieci. Sprawdziliśmy jak to będzie wyglądało w Swarzędzu.

Gmina Swarzędz należy do Związku Międzygminnego „Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej", który jest odpowiedzialny za wprowadzanie zmian w polityce śmieciowej.

Związek miał do dyspozycji cztery metody naliczania opłat za śmieci: od powierzchni lokalu, od ilości zużytej wody, od gospodarstwa domowego lub od liczby mieszkańców. Zdecydował się na tą ostatnią, gdyż jak tłumaczą przedstawiciele związku jest ona najbardziej zrozumiała dla obywateli.

Początkowe propozycje cen za wywóz śmieci przedstawiały się następująco: 15,65 zł za odpady segregowane i 20 zł za niesegregowane. Takie ceny oznaczają podwyżki w wysokości 140 do blisko 200 procent. Mieszkańcy zrzeszeni w Swarzędzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej płacą bowiem obecnie między 6 a 7 zł za 120 litrowy pojemnik.

Na szczęście zbyt wysokie ceny dostrzegli również radni, którzy jeszcze w grudniu zebrali się na nadzwyczajnej sesji. Domagają się wglądu w kalkulacje stawek, które ustalił Związek Międzygminny „GOAP". Radni chcieliby również, aby za wywóz odpadów odpowiadały istniejące już zakłady komunalne (obecne przepisy nakazują rozpisanie przetargu).

Wystosowali również apel, aby w obrębie działania regionu, do którego należy gmina Swarzędz dołączono zakład w Pławcach jako miejsce wywozu i przetwarzania odpadów. Radni argumentują swój apel faktem, że zakład ten znajduje się bliżej niż obecnie wskazane dzięki czemu będzie możliwość obniżenia kosztów transportu.

Jak się okazuje, najprawdopodobniej początkowe ceny zostaną obniżone do 14,75 zł od osoby za śmieci segregowane i 19,50 zł za niesegregowane. W dodatku wszyscy będą płacili niższą stawkę, gdyż jak tłumaczy Mirosław Kruszyński przewodniczący Związku Międzygminnego „GOAP": „...nie jesteśmy w stanie zweryfikować kto odpady segreguje, a kto nie". Pojawia się wobec tego pytanie jak ma się to do spraw ekologii, bo z pewnością mniej osób będzie segregowało swoje odpady, jeżeli nie będą z tego mieli bezpośrednich profitów.

Wiążące decyzje zapadną 18 stycznia 2013 r., gdyż na ten dzień zostało zaplanowane zebranie Związku Międzygminnego „Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej". Okaże się wtedy, czy dotychczasowe propozycje cen zostaną utrzymane, czy też obniżone z korzyścią dla mieszkańców.

 Więcej informacji na temat reformy rynku odpadów komunalnych na seminarium pod patronatem PortaluSamorządowego.pl

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • swarz, 2013-01-10 13:00:31

    MĄDRY RUCH RADNYCH ABY SPRAWDZIĆ JAK W ZWIĄZKU KALKULOWANO STAWKI OPŁATY ŚMIECIOWEJ. Ciekawe czy radni wiedzą i zdają sobie sprawę, że wszystkie niepopularne albo niemądre decyzje Związku obciążają ich odpowiedzialnością przed swoimi wyborcami? Nie tłumaczyć się to nie my tylko Związek!...  rozwiń